September 19, 2019
Sports

Soccer

HIGH SCHOOL

Maine Soccer Coaches Assoc.

Postseason Awards

All-America

Gabe Hoffman-Johnson (Falmouth), Stephanie Whitten (Waterville)

All-New England

Boys: Ryan Larochelle (Bangor), Gabe Hoffman-Johnson (Falmouth), Justin Rosner (Brunswick), Russ Mortland (Presque Isle), Adam Blanchard (Scarborough), John Murphy (Yarmouth); girls: Rachele Burns (Gorham), Sarah Porter (Presque Isle), Jordan Pellerin (Waterville), Elise Amioka (Marshwood), Stephanie Whitten (Waterville), Allison Walton (Brunswick)

Players of the Year

Boys Class A: Ryan Larochelle (Bangor), Class B: Gabe Hoffman-Johnson (Falmouth), Class C: Paul Ohno (Orono), Class D: Marshall Davis (Katahdin); Girls Class A: Stephanie Whitten (Waterville), Class B: Sarah Girouard (Falmouth), Class C: Morgan Woodhouse (Waynflete), Class D: Melissa Duffy (Katahdin)

Boys Eastern Maine State Team

Nick George (Bangor), Ryan Larochelle (Bangor), Matt Peabody (Brunswick), Justin Rosner (Brunswick), Cam Omsberg (Messalonskee), Cam Vermette (Mount Ararat), Zac Conlogue (Mt. Blue), Ben Russell (Mt. Blue), Dillon Kingsbury (Presque Isle), Russ Mortland (Presque Isle), Warren Zubrick (Presque Isle), Shawn Parker (Madawaska), Paul Ohno (Orono), Joey Brown (Penobscot Valley), Brett Bradford (Bangor Christian), Eben Powers (Deer Isle-Stonington), Marshall Davis (Katahdin), Ethan Qualey (Katahdin)

Boys Western Maine State Team

Marcus Goldbas (Cape Elizabeth), Amory Houghton (Cape Elizabeth), Steven Chase (Greely), Alex Thomas (Greely), Fazalhag Nabi (Portland), Adam Blanchard (Scarborough), Ted Palmer (Scarborough), Ian Philbrick (Scarborough), Buddy Reid (Scarborough), Tyler Rand (Westbrook), Gabe Hoffman-Johnson (Falmouth), Ben Moody (Falmouth), Marcus Bubar (Lisbon), John Murphy (Yarmouth)

Girls Eastern Maine State Team

Allison Walton (Brunswick), Alison Ormsberg (Messalonskee), Jordan Pellerin (Waterville), Stephanie Whitten (Waterville), Jenna Selander (Caribou), Maggie Harding (Ellsworth), Morgan Chasse (John Bapst), Maia Snow (Medomak Valley), Kayla Legassie (Presque Isle), Sarah Porter (Presque Isle), Arian Kumlangngam (Winslow), Jordyn Mallett (Winslow), Taylor Boucher (Fort Kent), Jamie Pelletier (Fort Kent), Alida Peake (George Stevens), Susan Lavertu (Madawaska), Alex Crocker (Orono), Melissa Duffy (Katahdin)

Girls Western Maine State Team

Elizabeth Somma (Cheverus), Rachele Burns (Gorham), Lauren Chouinard (Gorham), Kristi Zarrilli (Gorham), Elise Amioka (Marshwood), Sara Bachman (Falmouth), Sarah Girouard (Falmouth), Samantha Purcell (Lisbon), Tess Beem (Yarmouth), Lexi Wing (Yarmouth), Emma Clark (York), Chelsey Tewell (York), Margaret Hoyt (Georges Valley), Rachel Fullerton (Mt. Abram), Rebecca Fullerton (Mt. Abram), Courtney Dumont (North Yarmouth Acad.), Sasha Timpson (Waynflete), Morgan Woodhouse (Waynflete)

MSCA Coaches of the Year

Boys: Scott Young (Presque Isle), Mike Hagerty (Yarmouth); girls: Ian Wilson (Waterville), Deb Lebel (Falmouth)

NSCAA New England

Coach of the Year nominees

Girls large school: Ian Wilson (Waterville), girls small school: Cid Dyjak (Orono), girls private school: Jon Shardlow (North Yarmouth Acad.), boys large school: Mike Hagerty (Yarmouth), boys small school: Matt Lindsay (Katahdin)

NSCAA New England

Coaches of the Year

Girls private school: Jon Shardlow (NYA), girls small school: Cid Dyjak (Orono)

MSCA Service Award

Gene McClure (Deering), posthumously


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like