September 15, 2019
Sports

Track and field

HIGH SCHOOL

At Ellsworth, Tuesday

Hampden girls 297, Central 99, Ellsworth 88, Dexter 38, Narraguagus 2, Sumner 2

100m: 1. Jordan Smith (HA) 14.32; 2. Kimber Thomas (Cen) 14.57; 3. Katie Chambers (HA) 14.74; 4. Margaret McCollough (HA) 14.75; 5. Jade Philbrick (Cen) 15.16; 6. Sara Domenech (Dex) 15.32; 200: 1. Jordan Smith (HA) 29.42; 2. Margaret McCollough (HA) 29.50; 3. Tara Utect (HA) 30.01; 4. Kimber Thomas (Cen) 30.34; 5. Katie Chambers (HA) 30.35; 6. Jade Philbrick (Cen) 30.44; 400: 1. Alley Becker (HA) 1:05.90; 2. Kalyn Jackson (Ell) 1:07.48; 3. Kimber Thomas (Cen) 1:10.54; 4. Abby Neill (HA) 1:11.39; 5. Courtney Flewelling (HA) 1:14.87; 6. LuLu Bates (HA) 1:15.16; 800: 1. Alley Becker (HA) 2:50.44; 2. Samantha Dunton (HA) 2:54.58; 3. Arielle Cousens (HA) 2:59.84; 4. Corinne Powell (Ell) 3:00.66; 5. Claire Wyman (Dex) 3:02.80; 6. Elizabeth Brooks (HA) 3:04.62; 1600: 1. Brianne Dunn (Ell) 5:53.78; 2. Darien Lewis (Ell) 5:59.60; 3. Sara Lyons (Ell) 6:00.93; 4. Rosie Vachon (Ell) 6:01.66; 5. Megan Collopy (Dex) 6:34.09; 6. Blakelee Jordan (HA) 6:42.51. 3200: 1. Hayley White (Ell) 13:46.20; 2. Claire Wyman (Dex) 15:24.89. 1600 Race Walk: 1. Alexis Lodge (Cen) 10:43.54; 2. Lindsay Thornton (HA) 11:32.20; 3. Abby Sherburne (HA) 11:33.33; 4. Marji Johnn (Dex) 12:04.29; 5. Morgan Caruso (HA) 12:37.27; 6. Kayla Libby (Dex) 13:21.60; 100 Hurdles: 1. Tara Utect (HA) 18.22; 2. Kara Beal (Ell) 18.46; 3. Siobhan Grogan (HA) 19.21; 4. Megan Collopy (Dex) 19.49; 5. Morgan Montgomery-Rice (HA) 20.27; 6. Molly Howe (HA) 20.42. 300 Hurdles: 1. Siobhan Grogan (HA) 52.77; 2. Kara Beal (Ell) 53.92; 3. Tara Utect (HA) 55.17; 4. Megan Collopy (Dex) 55.81; 5. Morgan Montgomery-Rice (HA) 55.87; 6. Jenn Fortin (HA) 58.38. 4×400 Relay: 1. Hampden (Arielle Cousens, Abby Neill, Alley Becker, Samantha Dunton ), 5:22.42. 4×800 Relay: 1. Hampden (Blakelee Jordan, Andrea Brooks, Elizabeth Brooks, Abby Sherburne ), 12:54.08. High Jump: 1. Siobhan Grogan (HA) 4-8; 2. Brittany Ferrie (Cen) 4-8; 3. Arielle Cousens (HA) 4-4; 4. Abby Neill (HA) 4-2; 5. Jordan Conway (Dex) 3-8; 6. Becky Elliot (HA) 3-6. Pole Vault: 1. Morgan Montgomery-Rice (HA) 6-6; 2. Renee Sparacio (HA) 6-0; 3. LuLu Bates (HA) 6-0. Long Jump: 1. Siobhan Grogan (HA) 14-4; 2. Aliza Underhill (Cen) 14-3; 3. Sara Domenech (Dex) 13-11.50; 4. Tara Utect (HA) 13-10; 5. Megan Grant (Ell) 12-9; 6. Lucy Mardosa (HA) 12-7.50. Triple Jump: 1. Aliza Underhill (Cen) 30-2; 2. Abby Neill (HA) 27-9.75; 3. Danielle Lumino (HA) 27-4; 4. Megan Grant (Ell) 25-0.50; 5. Katarina Rydlijky (Ell) 23-4; Shot Put: 1. Rylee Rawcliffe (HA) 34-11; 2. Aliza Underhill (Cen) 28-3; 3. Jenn Weiland (HA) 27-0.50; 4. Sabrina DeBeck (Ell) 26-7.50; 5. Michaela Stephenson (HA) 26-6; 6. Madeline Dunakin (Cen) 26-2. Discus: 1. Rylee Rawcliffe (HA) 83-3; 2. Arielle Cousens (HA) 77-1; 3. Jessica Plante (Cen) 65-2; 4. Sabrina DeBeck (Ell) 63-5; 5. Darci Williams (HA) 61-4; 6. Kirsti Rouse (Cen) 61-1. Javelin: 1. Rylee Rawcliffe (HA) 99-3; 2. Molly Chretien (Cen) 86-1; 3. Aliza Underhill (Cen) 84-9; 4. Jade Philbrick (Cen) 73-4; 5. Jenn Weiland (HA) 73-0; 6. Jessica Schrader (Nar) 61-9

Hampden boys 253, Central 93, Ellsworth 91, Sumner 56, Dexter 45, Narraguagus 33, Machias 1

100m: 1. Paul Bajer (HA) 12.43; 2. Michael Gerbl (HA) 12.46; 3. Anthony Cultrera (Sum) 12.56; 4. Joey Ossanna (Sum) 12.69; 5. Aaron Partridge (Cen) 12.70; 6. Jared Thaxter (Nar) 12.74. 200: 1. Matt Toothaker (HA) 24.07; 2. Aaron Partridge (Cen) 24.74; 3. Anthony Cultrera (Sum) 24.95; 4. Michael Gerbl (HA) 25.09; 5. Paul Bajer (HA) 25.10; 6. Jared Thaxter (Nar) 25.23; 400: 1. Aaron Partridge (Cen) 53.24; 2. Joey Ossanna (Sum) 54.74; 3. Jon Lester (HA) 54.78; 4. Scott Baker (Nar) 54.90; 5. Sam Morris (HA) 55.67; 6. Jared Thaxter (Nar) 56.36; 800: 1. Logan Will (Ell) 2:08.99; 2. Michael Bommarito (HA) 2:12.73; 3. Brian Batson (Ell) 2:14.92; 4. Robbie Aurie (HA) 2:18.16; 5. Brandon Duarte (Ell) 2:19.09; 6. Andrew Lary (Dex) 2:19.92; 1600: 1. Michael Bommarito (HA) 4:52.69; 2. Ali Gaballa (Ell) 5:11.69; 3. Kevin Connolly (Cen) 5:17.48; 4. Ronald Harvey (Dex) 5:20.75; 5. Lyle Stephenson (Ell) 5:25.14; 6. Mike Wagner (HA) 5:27.51; 3200: 1. Evan Piccirillo (HA) 10:51.30; 2. Ben Chapman (Ell) 11:15.84; 3. Matt Macone (HA) 11:43.07; 4. Kevin Connolly (Cen) 12:04.61; 5. Anthony Cappuccio (Cen) 13:00.00; 6. Nick Beal, MAC, 13:09.41; 1600 Race Walk: 1. Matt Walton (Ell) 9:19.74; 2. Austin Michaud (HA) 9:37.92; 3. Cameron Doncet Hall (Dex) 9:39.15; 4. Anthony Cappuccio (Cen) 12:33.98. 110 Hurdles: 1. Jadrien Cousens (HA) 18.45; 2. Austin Michaud (HA) 20.65; 3. Tucker Cambridge (Ell) 21.12; 4. Joshua Paige (Cen) 21.61; 5. Robert Michaud (Cen) 22.25; 6. Jordan Crosby (Sum) 22.29; 300 Hurdles: 1. Matt Toothaker (HA) 42.26; 2. Jadrien Cousens (HA) 42.74; 3. Brandon Duarte (Ell) 44.99; 4. Patrick Saunders (HA) 49.84; 4. Austin Michaud (HA) 49.84; 6. Tucker Cambridge (Ell) 50.58. 4×100 Relay: 1. Sumner (Ralph Tayamora, Anthony Cultrera, Michael Johnn, Joey Ossanna), 47.39; 2. Hampden Acad. (Neil Ashford, Paul Bajer, Maic Frieden, Michael Gerbl), 47.71; 3. Ellsworth (Kris Kohut, Matt Duhaime, Sage Dyer, Danny Duhaime), 48.67; 4. Narraguagus (Jesse Worcester, Nathon Best, TJ Bouchard, Chris Larson), 48.97; 5. Dexter (Corbin Bilodeau, John Johnn, Micheal Rosetti, Bryant Bjornson), 53.31; 4×400 Relay: 1. Ellsworth (Brandon Duarte, Kris Kohut, James Doe, Danny Duhaime), 3:44.95; 2. Hampden (Blake Stevens, Sam Morris, Michael Bommarito, Jon Lester ), 3:52.25; 3.Sumner (Anthony Cultrera, Matthew Holmes, Nathan Vandegrift, Ralph Tayamora), 3:57.81; 5. Dexter (Lee Blais, Cameron Doncet Hall, Justin Kesteloot, Andrew Lary ), 3:58.72; 6. Narraguagus (Jesse Worcester, Chris Larson, Jared Thaxter, Scott Baker), 4:05.02; 4×800 Relay: 1. Dexter (Chad Sawyer, Lee Blais, Ronald Harvey, Andrew Lary ), 9:20.91; 2. Sumner (Kurt Hopkins, Chris Light, Nick Bubel, Levon Tracey ), 10:53.90. High Jump: 1. Jadrien Cousens (HA) 6-2; 2. Ryan Hodgdon (HA) 6-0; 3. Danny Duhaime (Ell) 5-8; 4. Alex Emigh (Ell) 5-4; 5. Cecil Shorey (Cen) 5-2; 6. Corey Grover (HA) 5-0; Pole Vault: 1. Michael Gerbl (HA) 9-0; 2. Cody Thibodeau (HA) 8-0; 3. Andrew Henry (HA) 7-6; 4. Ryan Beaulier (HA) 7-0; 5. Maic Frieden (HA) 7-0; 5. Dana Albert (HA) 7-0; Long Jump: 1. Matt Toothaker (HA) 20-2; 2. Ryan Hodgdon (HA) 18-0.50; 3. Robbie Aurie (HA) 17-8.50; 4. Cameron Doncet Hall (Dex) 17-8; 5. Nathon Best (Nar) 17-4; 6. Nathan Vandegrift (Sum) 17-2; Triple Jump: 1. Matt Toothaker (HA) 40-5; 2. Matthew Connolly (Cen) 35-8; 3. Alex Emigh (Ell) 35-7.50; 4. Ryan Hodgdon (HA) 35-3; 5. Robbie Aurie (HA) 35-1; 6. Justin Kesteloot (Dex) 33-9; Shot Put: 1. Lee Morgan (Dex) 42-5; 2. Joseph Brown (Cen) 40-9; 3. Patrick Forst (Nar) 37-11; 4. Nate Newcomb (Cen) 37-5; 5. Josh Lowell (Dex) 37-4; 6. Jesse Young (Cen) 36-7; Discus: 1. Jadrien Cousens (HA) 114-5; 2. Troy O’Bar (Cen) 113-4; 3. Michael Johnn (Sum) 109-0; 4. Rodney Bubar (Cen) 106-9; 5. Patrick Forst (Nar) 102-0; 6. Joseph Brown (Cen) 100-2; Javelin: 1. Patrick Forst (Nar) 131-0; 2. Matthew Kelley (Cen) 126-0; 3. Joseph Brown (Cen) 123-2; 4. Nate Rocker (HA) 121-8; 5. Maic Frieden (HA) 117-6; 6. Lee Morgan (Dex) 117-3

At Orono

Old Town girls 184 (MDI) 152.5, Orono 133.5, Bangor Christian 45, Calais 11, Stearns 11, Lubec 2, Schenck 1

100m: 1, Kayla Brooks (OT) 13.45. 2, Katie DeShane (OT) 13.72. 3, Ashleigh Madden (OT) 14.02. 4, Ariel Meaker (Oro) 14.32. 5, Demelza Ramirez (BC), 14.51. 6, Sara Disselkamp (Ste) 14.51; 200: 1, Danielle Hutchins (MDI), 27.03. 2, Kayla Brooks (OT) 28.86. 3, Marcelle Hutchins (MDI), 29.65. 4, Ariel Meaker (Oro) 29.72. 5, Sara Disselkamp (Ste) 30.22. 6, Lauren Keane (OT) 30.26; 400: 1, Danielle Hutchins (MDI), 1:03.11. 2, Lauren Keane (OT) 1:04.75. 3, Shannon Scarlett (Cal) 1:10.21. 4, Haley Heist (MDI), 1:10.27. 5, Krista Morrison (Cal) 1:11.52. 6, Amanda Macleod (MDI), 1:12.47; 800: 1, Erin St Peter (OT) 2:34.55. 2, Lauren Wheeler (Oro) 2:41.23. 3, Molly Segee (OT) 2:42.32. 4, Kalie Hess (Oro) 2:55.24. 5, Krista Morrison (Cal) 2:58.21. 6, Shannon Scarlett (Cal) 3:01.35; 1600: 1, Kalie Hess (Oro) 6:11.95. 2, Kailyn Russell (MDI), 6:25.17. 3, Verity Ramirez (BC), 6:28.97. 4, Megan Murphy (BC), 7:13.79. 5, Katie Bishop (BC), 7:21.60; 3200: 1, Heather Spurling (MDI), 12:51.97. 2, Kymry Brooks (MDI), 13:11.42. 3, Kate Goodness (OT) 13:38.02; 100 Hurdles: 1, Chelsea Wagner (Oro) 17.44. 2, Demelza Ramirez (BC), 18.74. 3, Shelby Wheeler (Oro) 19.54. 4, Sydney Cough (MDI), 20.04. 5, Sara Norwood (MDI), 21.05. 6, Jayna Murphy (MDI), 21.92; 300 Hurdles: 1, Holli Kenison (Oro) 51.72. 2, Julianne LaBrecque (Oro) 55.95; 4×100 Relay: 1, Old Town (Kayla Brooks, Logan Clark, Katie DeShane, Ashleigh Madden), 53.83. 2, Orono (Ariel Meaker, Julie Normand, Holli Kenison, Chelsea Wagner), 54.19. 3 (MDI) (Kristin Bartlett, Mariah Grover, Amanda Macleod, Jamie Bracy), 56.16. 4, Bangor Christian (Verity Ramirez, Katie Libby, Allie Whitaker, Demelza Ramirez), 1:00.33. 5, Stearns (Brittany Garand, Jasmine Hall, Regina Hall, Sara Disselkamp), 1:04.66; 4×400 Relay: 1, Old Town (Erin St Peter, Katie DeShane, Molly Baillargeon, Lauren Keane), 4:34.41. 2, Orono (Lourine Weller, Elizabeth Nelson, Kalie Hess, Lauren Wheeler), 4:56.37. 3 (MDI) (Jayna Murphy, Ariel Bothen, Sara Norwood, Cecilia Palow), 5:08.09; 4×800 Relay: 1 (MDI) (Heather Spurling, Chelsey Curran, Tarryn Rourk, Cecilia Palow), 11:24.16. 2, Old Town (Molly Segee, Acatia Nelligan-Smith, Kate Goodness, Erin St Peter), 11:54.38. 3, Bangor Christian (Katie Bishop, Allie Whitaker, Megan Murphy, Verity Ramirez), 13:09.82; High Jump: 1, Katie DeShane (OT) 5-0 2, Mariah Grover (MDI), 5-0 3, Logan Clark (OT) 4-6. 4, Chelsea Wagner (Oro) 4-6. 5, Elena Schafer (Ste) 4-6. 6, Sydney Cough (MDI), 4-2; Pole Vault: 1, Ariel Meaker (Oro) 8-9. 2, Lauren Wheeler (Oro) 8-0 3, Shelby Wheeler (Oro) 8-0 4, Chelsey Curran (MDI), 7-6. 5, Alexis Baxter (MDI), 7-0 6, Ashley Murad (MDI), 6-0 6, Jessica Richards (Oro) 6-0; Long Jump: 1, Marcelle Hutchins (MDI), 14-10.25. 2, Kayla Brooks (OT) 14-8. 3, Holli Kenison (Oro) 14-1.75. 4, Katie Prestinari (MDI), 13-6.75. 5, Molly Baillargeon (OT) 13-4. 6, Jessica Richards (Oro) 12-3.50; Triple Jump: 1, Logan Clark (OT) 30-6. 2, Mariah Grover (MDI), 29-0.25. 3, Jenna King (OT) 28-5.25. 4, Molly Baillargeon (OT) 26-9.25. 5, Elizabeth Nelson (Oro) 25-9.75. 6, Sonya Brown (Sch) 24-6.50; Shot Put: 1, Jenna King (OT) 28-5.75. 2, Melanie Strout (MDI), 27-5. 3, Mariah Grover (MDI), 26-10. 4, Cecilia Palow (MDI), 26-3.50. 5, Maryanna Hatch (OT) 26-1.50. 6, Hannah Smith (OT) 25-2.50; Discus: 1, Jenna King (OT) 78-1. 2, Tiffanie Schmidt (Oro) 77-5. 3, Katie Libby (BC), 72-11. 4, Maryanna Hatch (OT) 72-1. 5, Haley Prygrocki (OT) 69-9. 6, Allie Whitaker (BC), 68-10; Javelin: 1, Jenna King (OT) 90-11. 2, Tiffanie Schmidt (Oro) 83-8. 3, Katie Libby (BC), 81-9. 4, Jaime Potvin (Ste) 71-2. 5, Shelby Searles (Lub) 69-5. 6, Harmony Bell (MDI), 66-8; 1600 Race Walk: 1, Aeryn Arquette (MDI), 10:20.03. 2, Bradie Manion (OT) 10:47.37

MDI boys 169, Old Town 104, Orono 99, Stearns 70, Calais 33, Schenck 30. Bangor Christian 13, Lubec no score

100m: 1, Jared Waite (Sch) 11.88. 2, O’Dayne Gaynor (MDI), 11.93. 3, Jacob St Peter (OT) 12.48. 4, James Magnani (MDI), 12.63. 5, Seth Wallace (OT) 12.64. 6, Chris Parent (BC), 13.12; 200: 1, Jared Waite (Sch) 25.06. 2, Nate Cyr (Ste) 25.67. 3, Paul Burnell (MDI), 25.72. 4, Greg Jackson (Cal) 26.04. 5, Jacob St Peter (OT) 26.07. 6, Caleb Roebuck (MDI), 26.42; 400: 1, Tucker Smith (MDI), 55.76. 2, Matt Claar (Oro) 56.01. 3, Greg Jackson (Cal) 56.82. 4, Nate Cyr (Ste) 57.35. 5, Tarek Dekkaki (MDI), 57.81. 6, Spencer McCormick (Cal) 59.07; 800: 1, David Falls (OT) 2:13.84. 2, Mike Rioux (Ste) 2:14.95. 3, Matt Nadeau (Oro) 2:17.34. 4, Ryan Cavanaugh (Cal) 2:18.50. 5, Andy Michaud (OT) 2:21.22. 6, Jeremy McQuinn (MDI), 2:22.58; 1600: 1, Matt Nadeau (Oro) 4:46.27. 2, David Falls (OT) 4:46.91. 3, Will St Peter (Oro) 5:29.58. 4, Logan Morrison (Ste) 5:29.85. 5, Will Brissette (Oro) 5:37.58. 6, Paul Robinson (Oro) 5:44.89; 3200: 1, Mike Rioux (Ste) 11:27.94. 2, Zach Kutz (BC), 12:10.46. 3, Andrei Ford (Cal) 13:42.69. 110 Hurdles: 1, Travis Norwood (MDI), 20.27. 2, Connor Records (MDI), 20.29. 3, Brandon Tokas (MDI), 20.85. 4, Jake Leithiser (OT) 22.16. 5, Justin Brooks (Oro) 23.94; 300 Hurdles: 1, Jake Leithiser (OT) 49.70. 2, Karl Koehler (Oro) 51.24; 4×100 Relay: 1 (MDI) (Paul Burnell, Ethan Roebuck, Tucker Smith, O’Dayne Gaynor), 48.40. 2, Old Town (Jacob St Peter, Ryan Gilman, Taylor Ploch, Seth Wallace), 49.25. 3, Stearns (Zach Sadlon, Taylor Murphy, Nate Cyr, Tyler Richards), 49.42. 4, Calais (Ryan Cavanaugh, Spencer McCormick, Blake Ford, Greg Jackson), 50.97; 4×400 Relay: 1 (MDI) (James Magnani, Noah Puglisi, Sam Swann, Eric McQuinn), 4:08.14. 2, Old Town (Jake Leithiser, Zachary Moeller, Nick Melanson, Andy Michaud), 4:21.93. 4×800 Relay: 1 (MDI) (Tarek Dekkaki, Paul Burnell, Noah Puglisi, Sam Swann), 9:35.30. 2, Old Town (Zachary Moeller, Nick Melanson, Kai Hermansen, Andy Michaud), 9:57.55. 3, Stearns (Logan Morrison, Joseph Vosine, Jason Baron, Mike Rioux), 10:06.15. 4, Bangor Christian (Zach Kutz, Zach Sirois, Aaron Guimond, Christopher Parent), 10:06.32; High Jump: 1, Jared Waite (Sch) 5-6. 2, Ben Cummings (MDI), 5-6. 3, Tyler Richards (Ste) 5-4. 4, Zach Sadlon (Ste) 5-4. 5, Travis Norwood (MDI), 5-2. 6, Ben Richards (Oro) 5-2; Pole Vault: 1, Tucker Smith (MDI), 11-0 1, Ben Cummings (MDI), 11-0 3, Jeff Costello (OT) 10-0 4, Corey Hodgkins (MDI), 10-0 4, Derek Rothenheber (MDI), 10-0 6, Taylor Ploch (OT) 9-0; Long Jump: 1, Abe Gladstone (MDI), 18-7.75. 2, Zach Sadlon (Ste) 18-3.25. 3, Ben Richards (Oro) 17-10.50. 4, Jacob St Peter (OT) 17-9.25. 5, Tyler Richards (Ste) 17-5.75. 6, J Spencer (Oro) 17-1.25. Triple Jump: 1, Ben Richards (Oro) 38-2. 2, Brandon Tokas (MDI), 38-0 3, Ben Cummings (MDI), 37-7. 4, Abe Gladstone (MDI), 36-11.50. 5, Lee Hecker (Oro) 35-8.50. 6, Chad Paradis (OT) 35-0.75; Shot Put: 1, Jake McAlinden (Oro) 42-1.25. 2, Blake Ford (Cal) 40-4.75. 3, Brandon Winchenbach (OT) 39-10.50. 4, Dan Hales (MDI), 38-11.75. 5, Adam Hatch (OT) 37-1.25. 6, Camden Fernald (MDI), 35-8.75; Discus: 1, Brandon Winchenbach (OT) 117-8. 2, Camden Fernald (MDI), 112-5. 3, Ben Cline (MDI), 99-0 4, Gary DuBois (Ste) 94-2. 5, Lee Hecker (Oro) 93-7. 6, Taylor Brown (MDI), 93-3; Javelin: 1, J Spencer (Oro) 137-7. 2, Nick Peterson (Oro) 134-11. 3, Brandon Winchenbach (OT) 125-10. 4, Jake McAlinden (Oro) 124-1. 5, Lee Hecker (Oro) 123-5. 6, Mark Pelletier (MDI), 115-0

Correction: A shorter version of this article ran in the State edition.

Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like