August 22, 2018
Sports

Skiing

HIGH SCHOOL

State Championships

At Sunday River, Bethel

Class A

Girls

Combined Alpine

Mt. Blue 115, Lake Region 133, Skowhegan 148, Oxfrod Hills 150, Marshwood 166, Camden Hills 237, Hampden Academy 268, Edward Little 288, Gorham 290, Leavitt 332, Windham no score

Slalom

Mt. Blue 50, Oxford Hills 50, Skowhegan 76, Lake Region 92, Marshwood 104, Edward Little 124, Hampden Academy 130, Leavitt 157, Gorham 160, Camden Hills 168, Windham 224

1. Christine Bussiere (Skow) 1:18.11, 2. Amy Tragert (LR) 1:19.35, 3. Kyle Cyr (MB) 1:22.06, 4. Erin Paradis (Biddeford) 1:22.06, 5. Samantha Brown (OH) 1:22.73, 6. Halie Gilman (OH) 1:23.29, 7. Lisa Johnson (HA) 1:23.85, 8. Abby Martin (MB) 1:24.81, 9. Emily Machesney (Chev) 1:25.93, 10. Blair McDonald (Marsh) 1:26.13, 11. Denali Graham (Bang) 1:26.40, 12. Emily Blackwood (EL) 1:26.55, 13. Caroline Doviak (LR) 1:27.17, 14. Victoria Tanous (EL) 1:29.52, 15. Tracy Gould (Skow) 1:29.88, 16. Kaitlin Crockett (OH) 1:31.58, 17. Emily Deane (MB) 1:32.44, 18. Kristen Capen (Leav) 1:32.74, 19. Hannalea Howell (Marsh) 1:33.78, 20. Emma Walters (Wins) 1:34.10, 21. Jesse Hutchins (LR) 1:34.20, 22. Casey Tibbetts (MB) 1:34.57, 23. Kathleen Mingle (OH) 1:34.89, 24. Not available, 25. Briana Youland (Leav) 1:35.77, 26. Jillian Bolduc (Lew) 1:36.52, 27. Katie Bussiere (Skow) 1:37.10, 28. Not available, 29. Abby Mingle (OH) 1:37.46, 30. Heidi Harrison (Hamp) 1:39.51, 31. Alexis Alexander (MB) 1:39.82, 32. Jessica Brown (OH) 1:40.12, 33. Katie Laney (Skow) 1:40.97, 34. Jenna Eastman (Wind) 1:41.26, 35. Natalie Dumont (Skow) 1:42.33

Boys

Combined Alpine

Mt. Blue 111, Windham 129, Leavitt 150, Camden Hills 159, Edward Little 197, Skowhegan 206, Oxford Hills 206, Cheverus 233, Marshwood 304, Bangor 335, Hampden Academy 425, Gorham 436

Slalom

Mt. Blue 43, Edward Little 73, Windham 77, Oxford Hills 84, Leavitt 89, Camden Hills 90, Skowhegan 106, Cheverus 116, Marshwood 154, Bangor 175, Hampden Academy 195, Gorham 223

1. Alexander Markellos (Chev) 1:14.57, 2. Gregory Smith (Chev) 1:14.94, 3. Andy Calder (Skow) 1:18.70, 4. Mitch Snowe (EL) 1:19.41, 5. Alexander Prentiss (MB) 1:20.76, 6. Reid Bond (MB) 1:21.00, 7. Matt Butler (Wind) 1:21.39, 8. Taylor Powell (LR) 1:21.58, 9. Justin Lagassey (Wnid) 1:22.61, 10. Kyle Youland (Leav) 1:23.25, 11. Ryan Fitzsimons (Leav) 1:23.35, 12. Peter Farnum (MB) 1:23.40, 13. Tyler Gilman (OH) 1:24.03, 14. Andrew Baxter (CH) 1:24.79, 15. Elliott Munn (OH) 1:26.99, 16. Robert Martin (LR) 1:27.30, 17. Nolan Steele (CH) 1:27.45, 18. Fletcher Reed (HA) 1:27.52, 19. Jason Dall (EL) 1:27.54, 20. Peter Smith (MB) 1:27.95, 21. Sam Armstrong (EL) 1:27.98, 22. Jacob Johnston (Leav) 1:28.45, 23. Harris Roberts (MB) 1:29.22, 24. Fletcher Davis (CH) 1:29.35, 25. Taylor Menezes (OH) 1:30.36, 26. Jared Foster (MB) 1:30.56, 27. Luke Beland (Bang) 1:31.30, 28. Sam Gates (Skow) 1:32.23, 29. Tyler Hjelm (Wind) 1:32.65, 30. Tom Lynch (EL) 1:33.13, 31. Michael Lee (Marsh) 1:33.59, 32. Tyler Bennett (OH) 1:33.77, 33. Luc Chabot (Marsh) 1:34.55, 34. Jared Marcinuk (Wind) 1:34.90, 35. Kyle Norweg (Skow) 1:35.24


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like