April 07, 2020
CROSS COUNTRY

Cross Country

COLLEGE

Murray Keatinge Invitational

Men 8K, Women 5K

Dartmouth men 40, New Hampshire 67, Texas Tech 91, Maine 99, Stony Brook 106, St. Francis Xavier 148, Vermont 171, Central Connecticut 249, Holy Cross 254, Albany 254

Top 20: 1. Kevin Chelimo (TT) 24:13.53, 2. Steve Mucchetti (Dart) 24:29.77, 3. Brian Farrell (SB) 24:31.43, 4. Kirby Davis (Maine) 24:36.25, 5. Jordan Horwitz (UNH) 24:39.17, 6. Robert Edgerton (UNH) 24:49.04, 7. Pat Dooley (Dart) 24:54.28, 8. Glenn Randall (Dart) 24:57.45, 9. Silas Kemboi (TT) 24:59.20, 10. Matt Davis (Dart) 25:00.65, 11. John Tramble (SFX) 25:07.25, 12. Matthew Russell (UNH) 25:08.14, 13. Harry Norton (Dart) 25:09.60, 14. Shaun Krawitz (SB) 25:11.19, 15. Joshua Trevino (Maine) 25:13.82, 16. Alec Wall (Dart) 25:17.71, 17. Dylan MacInnis (SFX) 25:17.85, 18. Donald Drake (Maine) 25:22.16, 19. Edwin Sang (TT) 25:26.90, 20. Andrew Van Hoogenstyn (UNH) 25:27.23

Other Maine finishers: 37. David Englehutt 25:58.01, 39. Miles Bartlett 26:01.68, 43. Jon McGonagle 26:11.32, 59. Eric Newman 26:52.65, 60. Chris Harmon 26:53.49, 67. David Manz 27:03.40, 81. Travis Vicary 27:51.13, 84. William Fulford 28:03.91, 103. Michael Dabrieo 29:55.12

Texas Tech women 27, New Hampshire 94, Dartmouth 110, St. Francis Xavier 111, Vermont 122, Stony Brook 133, Maine 165, Albany 166, Holy Cross 245, Central Connecticut State 286

Top 20: 1. Sally Kipyego (TT) 16:11.82, 2. Irene Kimaiyo (TT) 16:51.05, 3. Catherine Parker (UNH) 16:53.60, 4. Violet Chemakwila (TT) 17:16.67, 5. Dana Hastie (SB) 17:18.64, 6. Erin MacLean (SFX) 17:26.72, 7. Gladys Kipsang (TT) 17:37.57, 8. Susan Dunklee (Dart) 17:39.71, 9. Diana Purtz (Vt) 17:44.58, 10. Carmen Lagala (Vt) 17:45.03, 11. Jessica Ortman (Albany) 17:46.12, 12. Emily Mareb (UNH) 17:48.34, 13. Asia Diaz (TT) 17:48.86, 14. Jenna Ortman (Albany) 17:49.25, 15. Gina Stewart (SFX) 17:57.92, 16. Molly Evans (TT) 17:59.29, 17. Jessica Belliveau (Maine) 18:02, 18. Alyson Millett (Vermont) 18:02.62, 19. Jessica Stovall (TT) 18:03.11, 20. Kimberly Povec (UNH) 18:03.78

Other Maine finishers: 28. Elonnai Hickok 18:19.32, 37. Hana Pelletier 40. Shelby Howe 18:52.13, 44. Jolene Belanger 19:02.50, 45. Laura Brustrolon 19:02.66, 47. Teig Choroszy 19:03.38, 65. Nerissa Gross 19:53.76, 69. Lauren LaRoche 20:03.31, 71. Caitlin Duggan 20:04.78, 73. Brenna Walsh 20:08.61, 76. Lauren Forgues 20:16.73, 79. Heather Henningsen 20:29.57, 80. Amy Brooks 20:31.57, 84. Erin Lawler 20:46.35

UMaine-Farmington Invitational

Women 5K

Bowdoin 21, U-New England 63, Southern Maine 90, Saint Joseph’s 108, UM-Farmington 112, UM-Presque Isle 140

Top 20: 1. Laura Onderko (Bow) 20:34.16, 2. Jaime Vight (Bow) 20:49.20, 3. C Eustace (Bow) 20:56.10, 4. Kristen Kelly (UNE) 21:05.09, 5. Emily Farley (UMF) 21:09.04, 6. Quincy Arey (UNE) 21:12.08, 7. Sarah Podmaniczky (Bow) 21:26.31, 8. Anne Monjar (Bow) 21:41.28, 9. Elizabeth Lewis (Bow) 21:41.89, 10. Sarah Willis (SJC) 21:46.11, 11. Christa Hutchinson (USM) 21:46.41, 12. Sara Cannon (USM) 21:53.13, 13. Mary Casinghino (SJC) 22:11.89, 14. Lindsey Schickner (Bow) 22:20.96, 15. Shannon Marden (SJC) 22:46.25, 16. Katie Wells (UNE) 22:50.97, 17. Sarah Morrison (UNE) 22:52.37, 18. Taylor Kelley (USM) 22:54.85, 19. Michelle Phillips (UMPI) 23:14.77, 20. Elizabeth Onderko 23:20.99

Men 8K

Bowdoin 23, Saint Joseph’s 65, UM-Presque Isle 75, UM-Farmington 81, U-New England 120, Unity 168

(Times not available)

Top 10: 1. Owen McKenna (Bow), 2. Drew Croteau (UMF), 3. Colman Hatton (Bow), 4. Ross Jacobs (Bow), 5. Matt Ferguson (SJC), 6. Elliot Kilham (Bow), 7. Ryan Prescott (SJC), 8. Scott Dorrity (UMPI), 9. Jay McCormick (Bow), 10. Sam Powell (UNE)

Keene State Invitational

At Keene, N.H., Sunday

Women’s 5K

Dartmouth 41, Keene State 53, Springfield 82, Baldwin Wallace 83, Wheaton College 100, UMass.-Lowell 173, Fitchburg State 216

Top 10: 1. Meg Young (Spring) 18:24, 2. Jennifer Adams (KS) 18:31, 3. Megan Via (BW) 19:25, 4. Susan Abramczyk (Dart) 19:29, 5. Ashley Scullion (BW) 19:42

Men’s 8K

Keene State 31, Dartmouth 49, Southern Maine 80, UMass.-Lowell 97, Baldwin Wallace 108, Tufts 169, Wheaton 214, Fitchburg State 234, St. Anselm’s 240

1. Ryan Gough (KS) 25:30, 2. Patrick Ard (KS) 26:08, 3. Josh Briggs (BW) 26:14, 4. Grant Allen (Dart) 26:19, 5. Joe Hegarty (KS) 26:22

Other USM finishers: 6. Curtis Wheeler 26:37, 10. Nick Wheeler 26:59, 14. Claton Conrad 27:02, 27. Steve McCarthy 27:51, 28. Forest Tobie 27:52, 58. Kyle Smith 29:48, 60. Coree Kinerson 30:11

HIGH SCHOOL

Maine Festival of Champions

At Belfast, 5K

McAuley girls 144, Mount Desert Island 153, Maranacook 163, Cape Elizabeth 172, Waterville 196, Falmouth 219, Mattanawcook Acad. 248, John Bapst 268, Scarborough 280, Hampden Acad. 344, Old Town 356, Cumberland, R.I. 358, Yarmouth 363, Belfast 386, Waynflete 401, Brewer 404, Monmouth Acad. 418, Hall-Dale 422, Cony 446, Lisbon 483, Caribou 494, Leavitt 502, Biddeford 514, Presque Isle 547, Mt. Blue 596, Lewiston 596, Camden Hills 718, Ellsworth 778, Boothbay 942.

Top 100: 1. Erica Jesseman (Sc) 18:26, 2. Hilary Maxim (OT) 18:59, 3. Molly Peverada (HA) 19:13, 4. Emily Attwood (CE) 19:28, 5. Abby Iselborn (Mc) 19:28, 6. Kaitlynn Saldanha (Sc) 19.37, 7. Cynthia Hunter (Wat) 19:41, 8. Jenny Monsulick (Mar) 19.50, 9. Magen Ellis (HD) 19:53, 10. Eliza Tibbits (OT) 20.03, 11. Renee LaFlamme (MA) 20.05, 12. Casey McCloskey (MA) 20.07, 13. Erin Gross (CE) 20:10, 14. Megan Nealey (Bel) 20:23, 15. Hannah Bard (Wat) 20:25, 16. Hannah Saunders (Car) 20:26, 17. Adele Espy (Way) 20:27, 18. Anna Ackerman (Cony) 20:28, 19. Taylor Burr (Mar) 20:29, 20. Jessica Swanson (MDI) 20:34, 21. Madeline Grygiel (Fal) 20:36, 22. Liana Rubinoff (Mc) 20:48, 23. Olivia Mackenzie (Mc) 20:48, 24. Jami-Lin Williams (Wat) 20:51, 25. Hannah Ruhl (MA) 20:53, 26. Kristina Stephens (Car) 20:54, 27. Sue Falt (MDI) 21:02, 28. Alice Berry (Mar) 21:08, 29. Liela Banks (MDI) 21:11, 30. Tess Crain (Way) 21:12, 31. Kathleen McGowan (Fal) 21:15, 32. Jana Larlee (MA) 21:15, 33. Emily Harriman (Mar) 21:17, 34. Anna Makaretz (Yar) 21:17, 35. Emily Follo (Fal) 21:18, 36. Heather Spurling (MDI) 21:18, 37. Molly Hallweaver (Yar) 21:19, 38. Lacey Littlefield (HA) 21:20, 39. Lauren Fecteau (Mc) 21:21, 40. Kim Spencer (JB) 21:22, 41. Mackenzie Curtis (MDI) 21:23, 42. Marisa Turesky (CE) 21:24, 43. Cathalina Johnston (Buck) 21:24, 44. Maren Askins (JB) 21:28, 45. Francesca D’Alfonso (Fal) 21:25, 46. Holly Binette (JB) 21:28, 47. Ashley Bemis (Lew), 48. Michaela Morgan (RI) 21:32, 49. Katrina McKay (Lis) 21:34, 50. Jillian Nealey (Bel) 21:35

51. Melody Lam (MB) 21:37, 52. Allison Fereshetian (Leav) 21:40, 53. Katie Snow (Brew) 21.40, 54. Holly Whitney (Way) 21:41, 55. Hannah Doss (CE) 21:41, 56. Jill Johnson (Mc) 21:41, 57. Erin Thomas (PI) 21:42, 58. Chantal Cyr (Bidd) 21:43, 59. Kerstin Grenier (Mon A) 21:43, 60. Caitlin Pomeroy (CE) 21:43, 61. Robin Bosse (JB) 21:46, 62. Alyssa Caouette (RI) 21:49, 63. Lily Maderia (MDI) 21:49, 64. Amanda Slack (CE) 21:49, 65. Marita Stressenger (CE) 21:51, 66. Rebecca Paquette (Leav) 21:53, 67. Frances Blank (MDI) 21:53, 68. Kaitlin Clifford (Cony) 21:53, 69. Silvia Jakubski (CE) 21:54, 70. Katie Jacobs (Wat) 21:55, 71. Kayla Moan (Lis) 22:00, 72. Amy Johnson (RI) 22:00, 73. Norma Ross (RI) 22:00, 74. Stephany Perkins (Mon A) 22:03, 75. Ashley Geiser (Brew) 22:04,

76. Laurie Baker (Yar) 22:09, 77. Catherine Nurse (Mar) 22:10, 78. Christina Guay (Bidd) 22:10, 79. Caitlyn Wilson 22:10, 80. Kimble Rawcliffle (HA) 22:11, 81. Kristi Woods (HD) 22:13, 82. Eve Jordan (JB) 22:14, 83. Samantha Fairchild (Mon A) 22:15, 84. Amy Siebert (Wat) 22:18, 85. Deanna Kay (Bidd) 22:19, 86. Katrijn Moulin (Sc) 22:21, 87. Zoe Mennings (HD) 22:21, 88. Melissa Slack (CE) 22:21, 89. Jen Caton (Lis) 22:22, 90. Becca Irwin (Mon A) 22:23 91. Kourtney Bonsey (Fal) 22:24, 92. Lyvia Gaewsky (Mar) 22:25, 93. Megan Miklavic (CE) 22:27, 94. Abby Sherburne (HA) 22:29, 95. Caroline Robe (Wat) 22:30, 96. Whitney Chamberlain (Sc) 22:30, 97. Sarah Tozier (Fal) 22:34, 98. Grace Normann (Bel) 22:34, 99. Bethany Dumas (Cony) 22;36, 100. Kacey Toussaint (FK) 22:37

Scarborough boys 112, Lewiston 150, Caribou 169, Cumberland, R.I. 187, Maranacook 194, Ellsworth 201, Falmouth 212, Mt. Blue 214, Edward Little 231, Lisbon 290, Waterville 305, Winthrop 314, Leavitt 344, Brewer 366, Cony 375, Traip Acad. 474, Yarmouth 476, Hampden Acad. 492, Oxford Hills 527, Belfast 561, Orono 572, Mount Desert Island 589, Sumner 600, Hall-Dale 606, Camden Hills 701, Mattanawcook Acad. 704, John Bapst 716, Waynflete 838, Boothbay 854, Presque Isle 854, Monmouth Acad. 903, Schenck 960

Top 100: 1. Corey DeWitt (Ell) 15:59, 2. Sam Sheehan (Car) 16:00, 3. Tyler Clark (Lis) 16:06, 4. Ethan Shaw (Fal) 16:15, 5. Eric Marceau (Mt B) 16:28, 6. Devon Holgate (RI) 16:29, 7. Justin Laverriere (Bidd) 16:33, 8. Brecht Moulin (Sc) 16:36, 9. Danny Soltan (Win) 16:37, 10. Andy Shellgreen (Yar) 16:44, 11. Logan Will (Ell) 16:46, 12. Dakota Rees (TA) 16:46, 13. Robbie Leeman (Lew) 16:47, 14. Tom Esponette (EL) 16:52, 15. Ben Talbot (Sc) 16:54, 16. Justin Fereshetian (Leav) 16:55, 17. Matt Driscoll (Lew) 16:59, 18. Spencer McElwain (Car) 17:01, 19. Addison Pellerano (GS) 17:02, 20. Luke Miller (Bel) 17:04, 21. Nick Caton (Lis) 17:04, 22. Derrek Turcotte (RI) 17:05, 23. Travis Griffinn (Sc) 17:08, 24. Zechariah Juarez (Cony) 17:10, 25. Wade Davis (HD) 17:10,

26. Nick Huntington (Mar) 17:11, 27. Luke Fontaine (Cony) 17:15, 28. Jacob Knox (Mar) 17:15, 29. Tor O’Brien (Win) 17:17, 30. Aaron Cloutier (Lis) 17:19, 31. Jeff Lucier (Lewis) 17:21, 32. Tyler Gammon (EL) 17:21, 33. Jamey Epstein (Fal) 17:22, 34. Ben Violette (Sc) 17:25, 35. Travis Blackmer (Brew) 17:25, 36. Matt Juiliano (Mar) 17:29, 37. Thayne White (Mt B) 17:29, 38. Marc Halverson (Fal) 17:32, 39. Ryan Fitzsimons (Leav) 17:34, 40. Ethan McElwain (Sc) 17:38, 41. Christopher Pereira (RI) 17:39, 42. Gage Bensly (TA) 17:40, 43. Drew Freme (Car) 17:41, 44. Sean Cook (Wat) 17:41, 45. Sam Wood (Wat) 17:41, 46. Alec Phippen (Ell) 17:45, 47. George Foster (Lew) 17:52, 48. Kyle Marvinney (Mar) 17:49, 49. Evan Taylor (Brew) 17:52, 50. Tom Tripp (Lew) 17:52

51. Matthieu Nadeau (Or) 17:54, 52. Stefan Ciszewski (Car) 17:56, 53. Ben Chapman (Ell) 17:58, 54. Nick Kazar (EL) 17:58, 55. Craig Robinson (Sc) 18:01, 56. Ben Lochala (MT B) 18:03, 57. Josh Grenier (OH) 18:04, 58. David Sherman (RI) 18:06, 59. Matt Cavanaugh (CH) 18:06, 60. Kelton Cullenberg (Mt B) 18:08, 61. Josh Tardif (Car) 18:08, 62. Jesse Cummings (Wat) 18:09, 63. Andrew Brunton (Sum) 18:12, 64. Jay Grant (Mt B) 18:12, 65. Ben Cleveland (EL) 18:14, 66. Adam Boucher (Mar) 18:14, 67. Henry Prosack (Sca) 18:15, 68. Charlie Jones (Fox) 18:15, 69. Douglas Booth (RI) 18:16, 70. Ethan Bensley (Tra) 18:16, 71. David Falls (OT) 18:17, 72. Kevin Ledue (Sca) 18:17, 73. Henry Bauer (Sum)18:17, 74. Sam Cobean (Fal) 18:19, 75. Evan Vashon (Wat)18:20,

76. Tucker Smith (MDI) 18:21, 77. Sean Welch (Fal) 18:21, 78. Cameron Leary (EL) 18:23, 79. Shawn Irish (Cony) 18:23, 80. Jason Burns (Cony) 18:24, 81. Michael Curtin (RI) 18:25, 82. Brandon Paul (Oro) 18:26, 83. Paul Holyoke (Brew) 18:27, 84. Ethan Masselli (Lis) 18:29, 85. Sam Chick (Sca) 18:30, 86. Tucker Mitchell (Mara) 18:34, 87. Justin Carmpenter (Win) 18:35, 88. Aaron McCollough (Ham) 18:38, 89. Craig Haddock (Fal) 18:38, 90. Lauren Turner (Lea) 18:38, 91. William Walsh (Yar) 18:39, 92. Eric Lichtenberg (Matta) 18:39, 93. Jordan Powers (Car) 18:41, 94. Steve Melbourne (Car) 18:41, 95. Matthew Diamond (RI)18:41, 96. John Fortin (Wat) 18:41, 97. Jim Taddeo (Wat) 18:45, 98. Kevin Brown (Ham) 18:45, 99. Kevin Leavitt (Win) 18:46, 100. Andrew Willey (JB) 18:47


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like