August 22, 2019
HIGH SCHOOL TRACK & FIELD

HIGH SCHOOL

At UMaine, Orono

Meet “A”

Brewer boys 119, Ellsworth 40.5, Mattanawcook 23.5, Hermon 11

4×880 Yard Relay: 1, Brewer (David Haluska, Nathan Haluska , John Snow, Peter McGuire), 9:01.04; 60 Yard Hurdles: 1, Dan Peterson, BRW, 8.45. 2, Josh Hawkes, BRW, 8.52. 3, David Langley, ELL, 9.06. 4, Jarad McKinon, ELL, 9.09. 5, Casey Hartley, MAT, 9.24; 60 Yard Dash: 1, Chris Fox, BRW, 6.87. 2, Jeremy McAdam, BRW, 7.03. 3, Lucas Carriere, ELL, 7.05. 4, Dan Fox, BRW, 7.15. 5, Kyle Allcroft, BRW, 7.34; 1 Mile Run: 1, Kris Tracy, ELL, 4:46.21. 2, David Haluska, BRW, 4:50.15. 3, David Burtchell, ELL, 5:05.33. 4, Brandon Siegal, BRW, 5:45.93. 5, Tomoaki Takeyama, ELL, 6:04.30; 400 Meter Run: 1, Lucas Carriere, ELL, 54.72. 2, Eric Ronco, BRW, 56.76. 3, Dan Peterson, BRW, 57.85. 4, David Langley, ELL, 1:00.73. 5, Jarad McKinon, ELL, 1:04.57; 800 Meter Run: 1, Kris Tracy, ELL, 2:09.20. 2, Peter McGuire, BRW, 2:10.92. 3, John Snow, BRW, 2:14.15. 4, Nathan Haluska, BRW, 2:18.49. 5, Justin Whitney, MAT, 2:19.28; 200 Meter Run: 1, Chris Fox, BRW, 24.39. 2, Josh Hawkes, BRW, 24.58. 3, Lucas Carriere, ELL, 24.61. 4, Mike Ford, BRW, 24.63. 5, Eric Ronco, BRW, 25.14; 2 Mile Run: 1, David Haluska, BRW, 10:40.71. 2, Justin Whitney, MAT, 11:50.48. 3, Josh Jones, ELL, 13:15.77; Shot Put: 1, Ryan Birkel, BRW, 43-00.75. 2, Sean Pulley, BRW, 38-04.75. 3, Matt LaFlamme, MAT, 35-08. 4, Parker Averill, MAT, 34-10.50. 5, Tommy Heskett, ELL, 31-08; Long Jump: 1, Mike Parker, BRW, 18-06.50. 2, Anthony Schwarze, BRW, 18-05.25. 3, Evan Economy, BRW, 17-09.75. 4, Parker Averill, MAT, 17-03.25. 5, Corey Stanhope, HER, 16-10.25; Triple Jump: 1, Dan Peterson, BRW, 38-08.25. 2, Scott Huston, BRW, 37-01.75. 3, Parker Averill, MAT, 36-02. 4, Corey Stanhope, HER, 35-03. 5, Alex Hill, MAT, 35-02.50; High Jump: 1, Alex Hill, MAT, 5-06. 2, Matt Quimby, BRW, 5-04. 2, Mike Ford, BRW, 5-04. 4, Corey Stanhope, HER, 5-02. 5, Alex Brett, ELL, 5-00. 5, Casey Hartley, MAT, 5-00. Pole Vault: 1, Adam Haggerty, HER, 12-06. 2, Chip Haskell, BRW, 11-06. 3, Mike Parker, BRW, 11-00. 4, Matt Quimby, BRW, 10-06.

Brewer girls 61, Hermon 57, Mattanawcook 30, Ellsworth 23

4×880 Yard Relay 1, Brewer (Sarah Breau, Lucienne Merrill, Heather Klamm, Rachel Clark), 12:10.18. 2, Mattanawcook12:10.69; 60 Yard Hurdles: 1, Angela Commeau, BRW, 10.90. 2, Jeannine Campbell, MAT, 12.50. 3, Jennifer Cliff, HER, 13.11; 60 Yard Dash: 1, Tessa Miller, ELL, 8.09. 2, Ericka Joy, HER, 8.31. 3, Miranda Rancourt, BRW, 8.50. 4, Hayley Quirk, BRW, 8.73. 5, Jessica Osborne, BRW, 9.17; 1 Mile Run: 1, Cassandra Burnette, HER, 6:46.31. 2, Heather Klamm, BRW, 6:50.96. 3, Mindy Noyes, HER, 7:46.07; 400 Meter Run: 1, Miranda Rancourt, BRW, 1:09.67; 800 Meter Run: 1, Rachel Clark, BRW, 2:47.25. 2, Linsey Ruhl, MAT, 2:51.24. 3, Cassandra Burnette, HER, 3:08.68. 4, Lucienne Merrill, BRW, 3:12.61. 5, Mindy Noyes, HER, 3:25.36; 200 Meter Run: 1, Tessa Miller, ELL, 31.18. 2, Ericka Joy, HER, 31.52. 3, Erica Hayes, BRW, 35.02. 4, Melissa Doucette, BRW, 36.30. 5, Jennifer Cliff, HER, 37.58; 2 Mile Run: 1, Francesca White, HER, 13:19.35. 2, Devon Knott, MAT, 14:14.97; 4×220 Yard Relay 1, Brewer (Hayley Quirk, Rachel Clark, Angela Commeau, Miranda Rancourt), 2:06.50. 2, Mattanawcook, 2:20.16; Shot Put : 1, Sarah Hodgins, BRW, 32-03.25. 2, Allison Chamberland, ELL, 29-07.50. 3, Kelly Clark, BRW, 29-01.50. 4, Candice Wilcox, BRW, 27-07.50. 5, Samantha Lewis, ELL, 25-01.50; Long Jump: 1, Tessa Miller, ELL, 13-08.75. 2, Jenna Redman, HER, 13-02.50. 3, Jessica Osborne, BRW, 12-04. 4, Dailyn Markie, MAT, 11-03.50. 5, Kristin McIntyre, MAT, 8-10.25; Triple Jump: 1, Jenna Redman, HER, 27-07.50. 2, Dailyn Markie, MAT, 22-09.75; High Jump: 1, Jenna Redman, HER, 4-08. 2, Ericka Joy, HER, 4-06. 3, Jeannine Campbell, MAT, 4-06; Pole Vault: 1, Tanya Sandberg, HER, 7-00.

Meet “B”

Bangor boys 121, Hamdpen 107, Sumner 46, John Bapst 9, Orono 1

4×880 Yard Relay

1, Bangor (David Kelly, Branden Mountain, Pat Taylor ,Nate Goodell), 9:19.11. 2, Hampden 9:45.75; 60 Yard Hurdles: 1, Brad Simms, HAM, 8.56. 2, Matt Schencks, BAN, 9.50. 3, Shataro Takahashi, BAN, 9.95. 4, Greg Young, SUM, 9.99. 5, Greg Worster, BAN, 10.76; 60 Yard Dash: 1, Justin Thompson, BAN, 7.22. 2, Jeremy Tyler, HAM, 7.23. 3, Ryan Curless, BAN, 7.26. 4, Nick Ostrofsky, JB, 7.28. 5, David Thomas, SUM, 7.28; 1 Mile Run: 1, Scott Dorrity, HAM, 4:55.55. 2, Pat Taylor, BAN, 5:22.07. 3, Justin Griffin, BAN, 5:35.86. 4, Tom Worster, BAN, 5:58.09. 5, Dillon Bates, HAM, 6:09.17; 400 Meter Run: 1, Greg Young, SUM, 55.70. 2, Zach Gamble, HAM, 56.08. 3, Ethan Lambert, BAN, 1:00.22. 4, Bryan Young, BAN, 1:00.27. 5, Kyle Lad, JB, 1:02.00; 800 Meter Run: 1, Scott Dorrity, HAM, 2:08.83. 2, David Kelly, BAN, 2:15.25. 3, Nate Goodell, BAN, 2:15.52. 4, Nate Brown, HAM, 2:33.38. 5, Daniel Lawson, HAM, 2:33.42; 200 Meter Run: 1, David Thomas, SUM, 25.15. 2, Ryan Curless, BAN, 25.23. 3, Justin Thompson, BAN, 25.39. 4, Ben Ludwig, BAN, 25.66. 5, John Higgins, HAM, 25.70; 2 Mile Run: 1, Danny MacLean, HAM, 10:59.70. 2, Nate Goodell, BAN, 11:03.02. 3, Chris Peverada, HAM, 11:27.43. 4, Mike Peverada, HAM, 11:56.74. 5, Thomas Hornsby, ORO, 12:09.15; 4×220 Yard Relay: 1, Bangor (Ryan Curless ,David Kelly ,Ben Weissman, Justin Thompson), 1:42.12. 2, John Bapst 1:47.29. 3, Hampden 1:52.25. 4, Sumner 1:55.72; Shot Put: 1, Jeremy Tyler, BAN, 41-10.50. 2, Ramsey Lafayette, HAM, 41-02.25. 3, Charlie Buteau, SUM, 40-03. 4, John Higgins, HAM, 36-11.25. 5, Tyson Lo, BAN, 36-09.50; Long Jump: 1, Jeremy Tyler, HAM, 17-07. 2, Mason Young, SUM, 16-07.25. 3, Nick Buchanan, BAN, 16-05.25. 4, Ben Toothaker, HAM, 14-01.50. 5, Justin St Claire, SUM, 13-00.25; Triple Jump: 1, Greg Young, SUM, 38-08.25. 2, Brad Simms, HAM, 37-03.25. 3, Matt Borok, BAN, 34-11.75. 4, Ben Toothaker, HAM, 34-06.50; High Jump: 1, Nick Buchanan, BAN, 5-10. 2, David Thomas, SUM, 5-08. 3, Zach Gamble, HAM, 5-04. 3, Jeremy Tyler, HAM, 5-04. 5, Matt Borok, BAN, 5-00; Pole Vault: 1, Brad Simms, HAM, 12-00. 2, Matt Borok, BAN, 9-00. 3, Justin Griffin, BAN, 8-06. 4, John Higgins, HAM, 8-00

Bangor girls 148, John Bapst 60, Hampden 41, Sumner 22, Orono 11

4×880 Yard Relay: 1, Hampden (Molly Balentine, Molly Peverada, Meg Hauger, Amanda Gervasi), 10:58.90. 2, Bangor, 12:00.60; 60 Yard Hurdles: 1, Elaine Colwell, JB, 9.85. 2, Rachel Bergman, ORO, 10.22. 3, Katrina Schweikert, BAN, 10.96. 4, Emilie Bronson, BAN, 11.30; 60 Yard Dash: 1, Elaine Colwell, JB, 7.91. 2, Kelly Krapf, BAN, 8.11. 3, Amanda McGinn, BAN, 8.20. 4, Megan Pritham, JB, 8.31. 5, Nikki Young, SUM, 8.34; 1 Mile Run: 1, Molly Balentine, HAM, 5:48.39. 2, Kelsey Linscott, SUM, 6:07.11. 3, Justine Smith, BAN, 6:23.75. 4, Meg Hauger, HAM, 6:36.97. 5, Rachel Johnson, BAN, 6:41.72; 400 Meter Run: 1, Jolene Belanger, BAN, 1:03.86. 2, Evelyn Sharkey, JB, 1:04.06. 3, Rachel Bergman, ORO, 1:06.02. 4, Erin Healey, BAN, 1:08.45. 5, Chelsea Andrews, JB, 1:10.92; 800 Meter Run: 1, Evelyn Sharkey, JB, 2:36.10. 2, Kelsey Linscott, SUM, 2:45.66. 3, Heather Brown, SUM, 2:47.19. 4, Elizabeth Witham, BAN, 2:50.73. 5, Lindsay Piete, HAM, 2:55.12; 200 Meter Run: 1, Lily Krichels, JB, 28.51. 2, Kelly Krapf, BAN, 29.75. 3, Angela Reed, BAN, 29.81. 4, Erica Dougherty, JB, 30.10. 5, Megan Pritham, JB, 30.13; 2 Mile Run: 1, Amanda Gervasi, HAM, 12:31.53. 2, Molly Peverada, HAM, 13:07.85. 3, Rachel Johnson, BAN, 13:47.91; 4×220 Yard Relay: 1, John Bapst (Elaine Colwell, Evelyn Sharkey, Megan Pritham, Lily Krichels), 1:56.24. 2, Bangor 1:57.59. 3, Hampden 2:12.33. 4, Sumner, 2:19.36; Shot Put: 1, Carrie Dwelley, BAN, 25-01. 2, Kayla Anderson, BAN, 24-03.25. 3, Maureen Capehart, BAN, 23-03.25. 4, Rebecca Wright, BAN, 20-06. 5, Veronique LeGrelle, BAN, 20-01.75; Long Jump: 1, Lily Krichels, JB, 15-03.75. 2, Amanda Mooers, BAN, 14-03.75. 3, Jesse Dunham, BAN, 14-01.75. 4, Amanda McGinn, BAN, 14-00.75. 5, Rachel Bergman, ORO, 13-09.75; Triple Jump: 1, Amanda Mooers, BAN, 32-09.75. 2, Jesse Dunham, BAN, 29-05.50. 3, Jessie Warren, BAN, 26-10.50. 4, Katrina Schweikert, BAN, 26-05.50. 5, Sam Burrill, HAM, 26-03.25; High Jump: 1, Jesse Dunham, BAN, 5-00. 1, Amanda Mooers, BAN, 5-00. 3, Gillian Lambert, BAN, 4-04. 3, Heather Brown, SUM, 4-04. 5, Emilie Bronson, BAN, 4-02; Pole Vault: 1, Danielle Lainez, BAN, 7-06. 2, Joanne Tsang, BAN, 6-00. 3, Erin MacDermott, BAN, 5-06. 3, Jesicca Porter, HAM, 5-06. 5, Katrina Schweikert, BAN, 5-06.

Meet “C”

Old Town boys 109, Bucksport 70, MDI 44, Foxcroft 36, GSA 28

4×880 Yard Relay: 1, Bucksport (Seth McKeen ,Rob Pushard ,Benjamin Burpee ,Ian Grady), 9:29.60. 2, Old Town 9:30.05. 3, MDI, 10:02.00; 60 Yard Hurdles: 1, Mark McNaughton, FOX, 9.87. 2, Brian Knowles, MDI, 9.88. 3, Thomas Belton, BUC, 10.35. 4, Alex Schoppe, MDI, 10.40. 5, Jarod Mitchell, MDI, 10.49; 60 Yard Dash: 1, Andrew Reinzo, OT, 7.26. 2, Andy Wood, OT, 7.32. 3, Kristian Kjaargaard, GSA, 7.48. 4, James Patricelli, OT, 7.51. 5, Adam Wiswell, GSA, 7.54; 1 Mile Run: 1, Camden Gould, OT, 4:50.72. 2, Andrew Cole, OT, 5:19.49. 3, Rob Pushard, BUC, 5:20.57. 4, Benjamin Burpee, BUC, 5:32.92. 5, Jerod Hayes, FOX, 5:37.99; 400 Meter Run: 1, Nick Tymoczko, BUC, 54.30. 2, Travis Rieley, GSA, 55.98. 3, Adam Wiswell, GSA, 57.24. 4, Jordon Robinson, MDI, 57.40. 5, Josh Marcho, OT, 57.52; 800 Meter Run: 1, Camden Gould, OT, 2:08.78. 2, Kevin LaFlamme, OT, 2:20.61. 3, Seth McKeen, BUC, 2:22.60. 4, Andrew Cole, OT, 2:25.68. 5, Seth Tillotson, OT, 2:27.74; 200 Meter Run: 1, Nick Tymoczko, BUC, 24.36. 2, Andrew Reinzo, OT, 24.71. 3, Ben Page, FOX, 25.31. 4, Kristian Kjaargaard, GSA, 26.37. 5, Travis Rieley, GSA, 26.39; 2 Mile Run: 1, Camden Gould, OT, 10:42.78. 2, Ian Grady, BUC, 11:29.94. 3, Seth Tillotson, OT, 11:30.50. 4, Terrence Reid, MDI, 11:58.64. 5, Jerod Hayes, FOX, 12:03.32; 4×220 Yard Relay: 1, Old Town (Andrew Reinzo, Andy Wood ,Josh Marcho ,Wesley Comeau), 1:43.45. 2, GSA 1:45.82. 3, MDI, 1:49.29; Shot Put: 1, Deven Eaton, BUC, 42-08. 2, Kristopher Preble, FOX, 36-03.50. 3, Stephen Murdoch, GSA, 36-01.50. 4, Jeff Bragdon, OT, 34-11.75. 5, Nicholas Osborne, BUC, 33-08.75; Long Jump: 1, Tim Niles, OT, 19-01.50. 2, Ben Page, FOX, 18-09. 3, Deven Eaton, BUC, 17-06.50. 4, Nick Tymoczko, BUC, 16-05.75. 5, Brandon Bonney, MDI, 16-02; Triple Jump: 1, Tim Niles, OT, 39-07.25. 2, Ben Page, FOX, 38-01.25. 3, Kevin Brown, FOX, 34-09.25. 4, Ricky Charette, MDI, 33-01.75. 5, Sam Petrie, OT, 30-11.75; High Jump: 1, Deven Eaton, BUC, 5-10. 2, Tim Niles, OT, 5-08. 3, Sam Petrie, OT, 5-04. 4, Chad Grass, MDI, 5-02. 5, Jim Gray, BUC, 4-10; Pole Vault: 1, Matt Jordan, MDI, 8-06. 1, Joe Adams, MDI, 8-06. 3, Ricky Charette, MDI, 7-06

Old Town girls 139, MDI 54, Foxcroft 41, GSA 24, Bucksport 4

4×880 Yard Relay: 1, Old Town (Chelsea Nye , Amanda Ewing , Jen Caron , Sharon Fuller), 11:25.59. 2, MD 11:55.10. 3, Foxcroft 12:32.69; 60 Yard Hurdles: 1, Sharon Fuller, OT, 10.06. 2, Olivia Eldridge, GSA, 10.66. 3, Caitlin Glass, MDI, 10.99. 4, Meghan McKay, OT, 11.01. 5, Sarah Schaefer, MDI, 11.02; 60 Yard Dash: 1, Alivia Moore, OT, 7.99. 2, Leslie Nelson, FOX, 8.16. 3, Sarah March, MDI, 8.18. 4, Bianca Moore, OT, 8.43. 5, Sulva Bray, OT, 8.45; 1 Mile Run: 1, Cassie Hintz, OT, 5:23.71. 2, Chelsea Nye, OT, 6:16.31. 3, Maia Reiley, GSA, 6:20.47. 4, Samantha Clements, MDI, 6:30.37. 5, Alyssa Robinson, FOX, 6:45.03; 400 Meter Run: 1, Marya Spurling, MDI, 1:05.25. 2, Kendra Gould, OT, 1:06.25. 3, Shelly Hanson, FOX, 1:11.33. 4, Mackenzie Lirakis, GSA, 1:11.46. 5, Katy Klaver, MDI, 1:11.74; 800 Meter Run: 1, Sharon Fuller, OT, 2:33.22. 2, Aisha Woodward, GSA, 2:40.50. 3, Katherine Duncan, FOX, 2:48.25. 4, Sarah Schaefer, MDI, 2:53.74. 5, Jen Caron, OT, 3:19.36; 200 Meter Run: 1, Sarah March, MDI, 29.47. 2, Alivia Moore, OT, 29.51. 3, Sarah Hinckley, MDI, 30.00. 4, Leslie Nelson, FOX, 30.08. 5, Amy Brooks, MDI, 30.82; 2 Mile Run: 1, Chelsea Nye, OT, 13:52.12. 2, Samantha Clements, MDI, 14:28.18; 4×220 Yard Relay: 1, Old Town (Alivia Moore, Amanda Ewing, Kendra Gould, Michelle Goulette), 1:57.19. 2, MDI 2:00.02. 3, GSA, 2:09.57. 4, Foxcroft, 2:12.23; Shot Put: 1, Kristen Paul, OT, 31-07. 2, Vanessa Baird, FOX, 28-08.25. 3, Amy McFalls, OT, 27-10.25. 4, Bethaney MacDonald, FOX, 22-07. 5, Katie Cole, GSA, 22-05.75; Long Jump: 1, Michelle Goulette, OT, 14-10.25. 2, Meghan McKay, OT, 14-05. 3, Kendra Gould, OT, 13-11. 4, Sulva Bray, OT, 13-05.75. 5, Alex Pfister, GSA, 13-03.50; Triple Jump: 1, Michelle Goulette, OT, 32-10.25. 2, Meghan McKay, OT, 29-09.50. 3, Bethany Patten, BUC, 28-10.25. 4, Alissa Dow, OT, 27-06.25. 5, Marisa Buyers-Basso, MDI, 26-07.50; High Jump: 1, Meghan Bushway, FOX, 4-06. 2, Alissa Dow, OT, 4-02. 3, Kaylee Folster, OT, 4-02. 4, Lea Stevens, FOX, 4-02. 5, Megan Laverdiere, OT, 4-00; Girls Pole Vault: No one cleared a height


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like