January 20, 2019
Sports

All-Star Teams

HIGH SCHOOL

Pine Tree Conference

Football All-Conference

Offense, First Team

Quarterback: Garrett Lake (Mt. Blue) Sr.; fullback: Phil Warren (Brunswick) Sr., Jared Walker (Skowhegan) Sr.; running back: Mike Prentiss (Bangor) Sr., Lance Meader (Mt.B) Sr.; receiver: Isaac Hutchinson (Messalonskee) Sr., Peter Tinguely (Mt.B) Sr.; tight end: P.J. Dowe (Ban) Sr., Garrett Masse (Brun) Jr.; center: Garrett Strout (Mt.B) Sr.; guard: Trevor Lagrange (Ban) Sr., Nate Brunette (Brun) Sr., Miles Whitlock (Cony) Sr., Dave Folsom (Skow) Sr.; tackle: John Hamilton (Brun) Sr., Steve Poussard (Lewiston) Sr., Cal Miller (Mt.B) Sr., Mike Cappen (Gardiner) Sr.; place-kicker: Justin Cocroft (Oxford Hills) Sr.; utility player: Chris Leclair (EL) Sr., Matt Walker (Law) Sr.

Second Team

QB: Luke Collier (Mess) Jr., Peter Lekutis (Windham) Jr.; FB: Mike Savage (Mess) Sr., Craig Toulouse (Gard) Jr.; RB: James Spaulding (Lew) Sr., Jim Bower (OH) Soph., Justin LeBourdais (Gard) Sr.; WR: Andrew Livingston (Waterville) Jr., Bob Larochelle (Wind) Sr., Jeff Tifft (OH) Jr.; TE: Justin Mattos (Mess) Jr., Jake Hardy (Mt.B) Sr.; C: Dan Clark (Gard) Sr.; G: Derek Pike (OH) Sr., Jake Richards (Mt.B) Sr.; T: Eric Sutzberger (Brun) Jr., Jeremy Perry (OH) Sr., Nick Adams (Skow) Sr.; PK: Darren Gauthier (Brun) Jr., Jordan Heath (Ban) Jr.; Util: Tyler Heber (Ban) Sr., Scott Libby (Skow) Sr.

Defense, First Team

Line: Aaron Chaffin (Brun) Jr., Nick Lajoie (Lew) Sr., Mike Beauregard (Skow) Sr.; end: Kevin Flynn (Ban) Sr., Brandon Crouse (Brun) Jr., Derek Taber (Mt.B) Sr.; linebacker: Devin Shepard (Brun) Sr., Nate Munzing (Gard) Sr., Sean Leary (Law) Sr., Steve Cobb (Lew) Sr., Nate Gagne (Skow) Sr.; defensive back: Kevin Scully (Brun) Jr., Kris Ramsey (Gard) Sr.; safety: Ralph Mimms (Brun) Sr.; strong safety: Nate Boulduc (Mt.B) Sr.; punter: Jim Ouellette (Mount Ararat) Jr.

Second Team

DL: Colin Clifford (Mess) Jr., Tom Gopsill (Mt.B) Sr., Josh Desalle (Wind) Sr.; DE: Tom Colby (Gard) Jr., Billy Brooks (Lew) Sr., Peter Libby (OH) Sr.; LB: Tyler Montgomery (Brun) Sr., Mike McGee (Gard) Sr., Mike Savage (Mess) Sr., Shawn Fanjoy (OH) Sr., Chris Moeller (Wind) Jr.; DB: Chris Gay (Cony) Sr., Matt Tripp (Mt.B) Sr.; S: Seth Antognomi (Gard) Sr., Brad Flanders (OH) Sr.; SS: Nick Payson (Ban) Sr., Mike McGowan (Skow) Sr.; P: Justin Lebourdais (Gard) Sr.

Honorable Mention

Bangor: Eric Anderson, Dan Day, Aaron Gallant; Brunswick: Justin Clarke, Derek Paquet; Cony: Ricky Brown, Cody Meyer; Edward Little: Matt Anetil, Nate Chantrill, Garnner Lavalley, Rob Leighton; Gardiner: Nick Baron, Andrew Curry, Nick Godfrey, Randy Irish, Matt Holman, Greg Maxwell, Travis McGuire, Joe Merrill; Lewiston: Jake Angelides, George Foisy; Oxford Hills: Brandon Burnham, Levi Chouinard, Kass Eells, Shawn Verrill; Lawrence: Peter Curtis, James McLellan; Messalonskee: Curtis Baker, Jamie Bonnell, Chris Duffy, Wyan Evans, Luke Fekete; Mt. Blue: Paul Yates, Jordan Stevens; Skowhegan: K.J. Gould, Kris Matchett, Josh Plourde, John Savage; Waterville: Jonathan Hart, Andrew Livingston, Dylan Veilleux; Windham: Mike Barr, Nick Beaulieu, Matt Sherburne, Steve Thompson

Pete Cooper Coach of the Year: Dick Leavitt (Brunswick)

Ray Caldwell Player of the Year:

Nate Munzing (Gardiner)

All-Academic

Bangor: Mark Huff, Trevor Lagrange, Andrew White; Brunswick: Michael Scully; Gardiner: Mike McGee, Brandon Sirois, Seth Wilkins; Cony: Miles Whitlock; Edward Little: Matt Bennett, Cory Cyr, Andy Loignon, Kenny Poulin; Lawrence: Sean Leary; Mt. Blue: Nate Bolduc, Garrett Lake, Peter Tinguely, Matt Trip, Will Wilde, Paul Yates; Oxford Hills: Shawn Fanjoy, Rob McVety, Derek Pike, John Toutant; Skowhegan: Zach Davis, Nate Goff, John Savage, Jared Walker, Dan Worthley; Waterville: Siddique Haq; Windham: Ed Greeley, Rob LaRochelle, Derek Silsby


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like