COLLEGE
At Waterville, 5 km
Bowdoin women 21, Colby 34
Audra Caler (B) 19:54, Neoma Palmer (B) 19:55, Karina Johnson (C) 20:02, Ellen Beth (B) 20:08, Jess Minty (C) 20:15
Bowdoin men 34, Colby 40, Laval 49
Guillem Vachon (L) 27:42, Scott Herrick (B), Owen McKenna (B), David Savard (L), Peyton McElyea (C) 28:16
At Biddeford
Gordom men 41, UM-Farmington 56, St. Joseph’s 74, UM-Presque Isle 136, Endicott 138, Maine Maritime 151, U-New England 154, New England College 187, Husson and Unity no team scores
8,000 meters
Top 25: Drew Croteau (UMF) 29:35, Nick Scott (UMF) 29:35, Jeff Sprague (UMPI) 29:44, Eric Rudloph (Unity) 29:52, Brian Toombs (G) 29:59, Steve Dagett (G) 30:03, Matt Vasil (SJ) 30:17, Chris Perry (MMA) 30:20, John Stoekle (G) 30:26, Matt Hughes (SJ) 30:30, Ryan Gray (MMA) 30:51, Ed Camp (G) 31:07, Scott Baldelli (E) 31:11, Michael Bagge (G) 31:12, Jeremy Tyler (UMM) 31:16, Joe Fitzsimmons (UMF) 31:17, Nick Van Vaught (UNE) 31:19, Matt Ferguson (SJ) 31:45, Will Lockman (E) 31:53, Matt Olson (SJ) 31:59, Ben Brodis (UMF) 32:02, Ben Fletcher (UMF) 32:03, Luc Roy (UMF) 32:13, Erik Davidshofer (UMPI) 32:27, Andy Shaw (G) 32:31
Gordon women 23, Endicott 58, UM-Machias 91, U-New England 92, UM-Presque Isle 141, Maine Maritime 156, Husson, Unity, New England College, St. Joseph’s and UM-Farmington no team scores
5,000 meters
Top 25: Rachel Van Wylen (G) 20:15, Kacie Herrick (UMM) 20:22, Rebekka Lidel (G) 20:30, Holly Amend (G) 20:41, Lauren Alverson (E) 20:45, Erin Scholeman (UMPI) 20:56, Stephanie Aten (Unity) 20:59, Courtney Hopkins (G) 21:05, Laura Johnson (G) 21:07, Erica Soencer (E) 21:42, Luren Buckel (G) 21:43, Holly Chapdelain (UMF) 21:49, Kate Dickenson (UMF) 22:03, Katie Wells (UNE) 22:10, Kristy Albee (UMM) 22:19, Kathleen Lascelles (E) 22:29, Jenny Warren (G) 22:30, Katie Fitch (E) 22:31, Sarah Clarke (E) 22:35, Sarah Duncan (G) 22:37, Crystal Tolman (UNE) 22:49, Michelle Estes (Husson) 22:52, Elaine Griffin (UNE) 22:55, Sarah McCarthy (MMA) 23:07, Amber Lyn-Douglas (E) 23:11
HIGH SCHOOL
At Bucksport, 2.75 miles
Bucksport Invitational
John Bapst boys 26, Sumner 62, Old Town 70, Central 93, Piscataquis 126, Mattanawcook 144, George Stevens and Orono no team scores
Top 25: Ryan O’Keefe (Sum) 15:12, Camden Gould (OT) 15:52, Martin Holmes (Machias) 16:02, David McCOurt (JB) 16:10, Greg Young (Sum) 16:23, Ryan Lena (JB) 16:27, Zachary Whited (JB) 16:55, Lexi Wakeling (Oro) 16:56, Eric Roy (OT) 17:08, Thomas Beers (JB) 17:15, Corry Caldwell (PCHS) 17:19, Justin Whitney (MA) 17:28, Steve Bishop (Buck) 17:33, Johnathon Perkins (Cen) 17:38, Jared Lewey (Oro) 17:39, David Thomas (Sum) 17:42, Victor Yaques (Sum) 17:43, Mike Julian (Cen) 17:46, Seth Tillotson (OT) 17:50, Thomas Ianlarche (Cen) 17:51, Andrew Willey (JB) 17:51, Ray Boulier (Cen) 17:57, Travis Raley (GSA) 17:59, Tom Cyr (Buck) 18:02, Kevin LaFlamme (OT) 18:06
John Bapst girls 35, Old Town 39, MDI 99, Sumner 110, George Stevens 114, Bucksport 138, Mattanawcook, Hermon and Shead no team scores
Top 25: Cassie Hintz (OT) 17:19, Sharon Fuller (OT) 18:41, Madeline Glover (JB) 18:45, Helen Pottle (Sh) 18:58, Aisha Woodward (GSA) 19:10, Nicole Lavertu (JB) 19:17, Emily Farley (MDI) 19:36, Chelsea Nye (OT) 19:44, Fran White (Her) 19:51, Courtney Martin (JB) 19:55, Sarah Miller (JB) 19:58, Vanessa Weber (JB) 20:11, Bethony Patten (Buck) 20:16, Vanessa Brunton (Sum) 20:25, Eliza Tibbits (OT) 20:26, Rachel Yorzinski (JB) 20:41, Quinci Sanderson (MA) 20:43, Maggie Jones (JB) 20:45, Kendra Gould (OT) 20:48, Mallory Hines (GSA) 20:50, Sandra Vlausmer (Sum) 20:58, Susan Fault (MDI) 21:01, Heather Brown (Sum) 21:03, Christy Spurling (MDI) 21:04, Alivia Moore (OT) 21:16
JV
MDI boys 15, Old Town 53, Shead 70
Top 10: Gideon Bradshaw (MDI) 17:18, Henry Warden (MDI) 17:22, Terrence Reid (MDI) 17:29, Jeremy Cane (MDI) 17:32, Jason Falvey (Machias) 17:55, Dylan Brann (MDI) 17:56, Curtis Thurman (MDI) 18:06, Mike Dutra (MDI) 18:11, Schuyler Mann (MDI) 18:13, Kyle Bucks (MDI) 18:22
John Bapst girls 22, Machias 49, Piscataquis 67
Top 10: Denise Miller (JB) 21:38, Anna Reichman (JB) 22:01, Christiannah Holmes (Mach) 22:26, Allison Kavin (JB) 22:52, Jen Caron (OT) 23:31, Susan Kovach (PCHS) 23:39, Beryl Lipton (Mach) 24:12, Kelly Ouellette (JB) 24:23, Brittany Martin (JB) 24:32, Bianca Moore (OT) 24:36
At Waterville, 3.1 miles
Waterville Invitational
Ellsworth boys 16, Edward Little 17, Lisbon 18, Mt. Blue 22, MDI 25, Morse 26, Hampden 37, Bangor 63, Lincoln Acad. 64, Leavitt 64, Messalonskee 67, Monmouth 70, Yarmouth 71, Mount Ararat 74, Lewiston 75, Maranacook 75, Waterville 75, Belfast 78, Brunswick 79, Skowhegan 84, Oxford Hills 97, Erskine 104, Sanford 114, Hyde 114, Winslow 126, Mountain Valley, Gardiner and Lawrence no team scores
Race 1
Levi Miller (Belf) 15:56, Joey DeWitt (Ell) 16:17, Sam Fletcher (EL) 16:30, Matt Dunlap (MB) 16:31, Jared Cloutier (Lis) 16:38, Chris Filteau (Wat) 16:59, Kevin Roy (Morse) 17:09, Steve McCarthy (Leav) 17:14, Tobie Forrest (Mara) 17:15, Tyler Jasud (MV) 17:33
Race 2
Alex Farrell (Morse) 16:50, Corey DeWitt (Ell) 17:02, Riley Bergeron (EL) 17:12, Trey Clark (Lis) 17:36, Adam Deveau (MB) 17:43, Jake Emlen (MDI) 17:48, Max Cohen (Wat) 18:07, Chris Gatchell (OH) 18:11, Mike Brown (HA) 18:31, Kyle Libby (Leav) 18:34
Race 3
Dan Suthers (Lis) 17:18, Berkley Wanner (MDI) 17:33, Joe Staples (MB) 18:17, David Burtchell (Ell) 18:22, Gerry Pound (EL) 18:35, Ben Bouchard (HA) 18:44, Kyan Dunlap (Morse) 18:46, Devin Boilard (MA) 19:14, Cory Shepherd (Mon) 19:19, Andrew Poland (LA) 19:30
Race 4
Tyler Clakr (Lis) 17:55, Greg Noack (EL) 18:14, Louden Jellison (Ell) 18:27, Aaron Whitten (MB) 18:34, Aaron Stevens (MDI) 18:42, Dan MacLean (HA) 18:48, Andy Shellgren (Yar) 19:21, Josh Souci (Leav) 19:38, Luke Trafton (Morse) 19:40, Bennett Greenwood (MA) 19:48, Matt Cronan (Ba) 19:52
Race 5
Jordan Robinson (MDI) 18:12, Chris Roy (Morse) 18:40, Evan Farley (HA) 18:52, Ben Mawhinney (EL) 19:22, Charles Silsby (Ell) 19:22, Arian Bates (MB) 19:26, Phil Morlock (Lis) 19:32, Nate Wohlarbi (Brun) 19:59, Scott Bush (Ba) 20:07, Matt Scanlion (Skow) 20:17, Dan Bond (LA) 20:37
Race 6
David Clement (MDI) 18:12, Dale Menard (Brun) 19:00, Matt Jordan (Ell) 19:10, Andrew Reeves (Morse) 19:16, Matt Sonagere (EL) 19:18, Chris Peverada (HA) 19:29, Dylan King (Yar) 20:09, George Foster (Lew) 20:37, Justin Cornell (Lis) 20:40, Willie Arcambault (LA) 20:56, John Liddell (Mess) 21:01
Race 7
Nick Swanson (MDI) 18:30, Garrett Goetani (EL) 18:47, Dan LoPotro (HA) 19:28, Richard McMullen (Ell) 20:06, Vinny Smith (MB) 20:06, Jake McNeill (Morse) 20:07, Kaleb Boucher (Lis) 20:24, Justin Belanger (Ba) 20:44, Matt Stephens (MA) 20:44, Noah Burch (LA) 20:50, Dustin Wright (Hyde) 21:16
Mount Ararat girls 7, Sanford 17, Hampden 23, Bangor 26, Yarmouth 28, Brunswick 33, Mt. Blue 38, Edward Little 42, Ellsworth 44, Waterville 48, Leavitt 58, Lincoln Acad. 58, Maranacook 63, Belfast 67, Lawrence 71, Monmouth 78, Oxford Hills 84, Morse 92, Erskine 103, Winslow, Lisbon, Messalonskee, Dirigo, Gardiner and Hyde no team scores
Race 1
Jessie Wincox (MA) 19:34, Jolene Belanger (Ba) 19:40, Molly Balentine (HA) 19:50, Sarah Gardner (EL) 19:57, Lily Hanstein (MB) 20:06, Sarah Cannon (San) 20:08, Mandy Ivey (OH) 20:23, Kalie Donn (Yar) 20:29, Libby Stern (Brun) 20:51, Lacey Cartier (LA) 21:13
Race 2
Casey Dunn (Ba) 19:49, Lauren Larouche (EL) 20:29, Beth Wilcox (MA) 20:37, Ali St. Jeanos (San) 20:48, Amelia Potvin (HA) 2:18, Jessica Buckingham (Ell) 21:45, Jordan Daniel (MB) 21:46, Taryn Hall Weaver (Yar) 21:55, Amy Brooks (LA) 21:59, Jami-Lyn Williams (Wat) 22:00
Race 3
Krystal Douglas (MA) 20:43, Kewey Levine (Brun) 21:37, Jes Violette (San) 21:44, Molly Hall Weaver (Yar) 22:00, Lydia Johnson (Ell) 2:01, Melanie Craig (Ba) 22:13, Kristina O’Donnell (HA) 22:20, Carolyn Labbe (EL) 22:33, Jessie Smith (MB) 22:47, Jennifer Loblein (Belf) 22:50
Race 4
Rose Lebel (MA) 20:55, Kim Krupsky (San) 21:48, Molly Peverada (HA) 21:56, Laurie Baker (Ya) 22:06, Steph Shipton (Brun) 22:42, Lyvia Gaewsky (Mar) 23:11, Amanda Gunter (MB) 23:36, Lauren Fereshetian (Leav) 23:40, Alicia Knox (Belf 23:45
Race 5
Liz Gilley (MA) 22:06, Kristen Cox (San) 22:45, Cynthia Hunter (Wat) 22:46, Maddie Shellgren (Yar) 22:51, Gretta Hassell (HA) 23:53, Justine Smith (Ba) 23:59, Gina Luchini (Ell) 24:47, Mary-Beth Kelson (Leav) 25:32, Carly Lochala (MB) 25:37, Lindsay Dinsmore (LA) 25:39
Race 6
Meredith Shaw (Yar) 22:52, Jessie Labier (San) 22:59, Tory Gray (MB) 23:29, Erin Johnson (MA) 23:38, Melissa Estes (HA) 23:55, Rachel Johnson (Ba) 25:22, Kim Enos (Leav) 25:38, Tracey Mulins (Ell) 25:50, Chelsea Janelle (Mon) 26:05, Annie Kass (LA) 26:19, Britt Wallingford (EL) 26:44
Race 7
Kayla Parker (San) 23:07, Erica Woods (MA) 23:11, Hilary Gross (Yar) 24:08, Lexie Drechsel (MB) 25:20, Lauren Gardner (EL) 25:23, Tara Hackett (Ba) 25:29, Ashley McDonald (Mon) 26:00, Heather Alloy (LA) 26:38, Emily Dingman (Leav) 27:19
JV
Yarmouth girls 32, Bangor 67, Mount Ararat 90, Hampden 124, Brunswick 127, Ellsworth 149, Sanford 157, Lewiston 159
Top 10: Andrea Long (MA) 22:42, Kate Hassett (Yar) 23:31, Emily Tupper (MA) 24:22, Jessica Smith (Yar) 24:41, Pearce Thompson (Yar) 24:50, Rachelle Bourgoin (HA) 25:09, Ashley Taylor (Mon) 25:10, Jess Matt (San) 26:13, Mara Shapero (Ban) 26:16, Justine McGray (Leav) 26:19
Hampden boys 38, Ellsworth 103, Edward Little 113, Bangor 117, Brunswick 118, Mount Ararat 152, Hyde 203, Yarmouth 214, Maranacook 216, Lincoln Acad. 219, Erskine 234, Sanford 316, Lewiston 381
Top 10: Danish Coutlia (EL) 19:13, Ryan Farrar (MA) 19:39, Wade Poulton (HA) 19:42, Lucas Carriere (Ell) 19:46, John Milster (MB) 19:52, Nick Hunington (Mar) 19:53, Brandon Mountain (Ba) 20:10, Mike Peverada (HA) 20:16, Senne Dillane-Warwick (HA) 20:25, Wayne Smith (Lis) 20:25
Comments
comments for this post are closed