December 18, 2018
CROSS COUNTRY

Cross country

HIGH SCHOOL

At Corinth, 2.86 miles

Foxcroft Acad. girls 32, Lee Acad. 58, Mattanawcook Acad. 61, Hermon 80, Schenck 125

1. Shelby Pickering (Lee) 19:33, 2. Shannon Marden (Foxcroft Acad.) 20:05, 3. Melissa MacAlister (FA) 20:17, 4. Francesca White (Hermon) 20:41, 5. Quinci Sanderson (Mattanawcook) 20:45, 6. Meghan Bushway (FA) 21:35, 7. Alyssa Robinson (FA) 22:03, 8. Lindsey Ruhl (MA) 22:41, 9. Anna Graves (H) 23:04, 10. Carrie Mallett (L) 23:08, 11. Mindy Martin (MA) 23:16, 12. Missy Thurlow (L) 23:36, 13. Marci Moors (L) 24:05, 14. Shelly Hanson (FA) 24:06, 15. Amber Oldfield (FA) 24:22

Central boys 48, Mattanawcook 50, Schenck 72, Orono 74, Lee Acad. 119

1. Brian York (Schenck) 17:01, 2. Lexi Wakling (Orono) 17:04, 3. Justin Whitney (MA) 17:34, 4. Jarrod Lewey (O) 17:41, 5. Thomas Lamarshe (C) 17:41, 6. Josh Wallace (S) 17:51, 7. Michael Julian (C) 18:08, 8. Ray Boulier (C) 18:13, 9. Mat Laflamme (MA) 18:27, 10. Ben Stevens (L) 18:40, 11. Nick Drummond (MA) 19:00, 12. Matt Julian (C) 19:04, 13. Charlie Fischera (MA) 19:12, 14. Cullen Ward (MA) 19:18, 15. Tom Hornsby (O) 19:19, 16. Sean Giroux (C) 19:29, 17. Alan Whittmore (FA) 19:32, 18. Tyler Miller (C) 19:59, 19. Brad Lavin (D) 20:25, 20. Justin Martin (MA) 20:32, 21. Ben Adams (H) 20:32, 22. B.J. Head (MA) 20:33, 23. Mike Stevens (S) 20:40, 24. Dennis Troxell (S) 20:42, 25. Nathan Stevens (L) 20:50

At Bangor, 3.05 miles

MDI boys 26, Hampden 63, Old Town 89, Brewer 95, Bangor 96

1. Berkley Wanner (MDI) 16:41, 2. Dave Haluska (Brew) 16:48, 3. Joe Barter (MDI) 16:53, 4. Cam Gould (OT) 17:03, 5. Aaron Stevens (MDI) 17:06, 6. Scott Dorrity (H) 17:07, 7. Jake Emlem (MDI) 17:08, 8. Brendan Carr (Brew) 17:13, 9. Dave Kelley (Ban) 17:19, 10. Jordan Robinson (MDI) 17:23, 11. Dave Clements (MDI) 17:39, 12. Mike Brown (H) 17:39, 13. Jue Wang (Ban) 17:52, 14. Evan Farley (H) 17:54, 15. Ben Bouchard (H) 18:08, 16. Chris Peverada (H) 18:10, 17. Dan LoPotro (H) 18:25, 18. Nick Swanson (MDI) 18:27, 19. Jeremy Cline (MDI) 18:34, 20. Henry Warden (MDI) 18:35, 21. Dylan Brann (MDI) 18:39, 22. Terance Reed (MDI) 18:40, 23. Gideon Bradshaw (MDI) 18:44, 24. Seth Tillotson (OT) 18:46, 25. Kevin LaFlamme(OT) 18:55, 26. Eric Roy (OT) 18:56, 27. John Snow (Brew) 19:01, 28. Matt Cronan (Ban) 19:02, 29. Branden Mountain (Ban) 19:06, 30. Andrew Cole (OT) 19:11, 31. Jason Mylen (H) 19:11, 32. Mike Peverada (H) 19:17, 33. Julian Hoffmann (H) 19:21, 34. Curtis Thormann (MDI) 19:30, 35. Kyle Buck (MDI) 19:33, 36. Scott Bush (Ban) 19:41, 37. Chris Michaud (H) 19:42, 38. Sennen D’W (H) 19:44, 39. Craig Harrison (H) 19:48, 40. Mark Laiimakka (OT) 19:50

Hampden girls 41, Bangor 43, Old Town 52, MDI 80, Brewer 142

1. Cassie Hintz (OT) 18:44, 2. Casey Dunn (Ban) 19:26, 3. Jolene Belanger (Ban) 19:26, 4. Molly Ballentine (H) 19:36, 5. Sharon Fuller (OT) 20:30, 6. Emily Farley (MDI) 20:40, 7. Molly Peverada (H) 20:40, 8. Amilia Potvin (H) 21:04, 9. Melanie Craig (Ban) 21:24, 10. Kiki O’Donnell (H) 21:28, 11. Tara Sullivan (Ban) 21:55, 12. Margetta Hassell (H) 22:00, 13. Susan Falt (MDI) 22:00, 14. Chelsea Nye (OT) 22:13, 15. Alivia Moore (OT) 22:21, 16. Christie Spurling (MDI) 22:21, 17. Eliza Tibbets (OT) 22:26, 18. Justine Smith (Ban) 22:45, 19. Amanda Ewing (OT) 23:24, 20. Rachel Johnson (Ban) 23:27, 21. Mandy Dumond (Brew) 23:50, 22. Amanda Ohmeis (MDI) 23:56, 23. Samantha Clements (MDI) 23:58, 24. Jennifer Wright (Ban) 24:13, 25. Jeanie Goode (Brew) 24:14

At Bangor, 3.05 miles

John Bapst girls 19, George Stevens Acad. 59, Sumner 69, Bucksport 87, Searsport no score

1. Maddy Glover (John Bapst) 20:46, 2. Aisha Woodward (GSA) 21:07, 3. Nicole Lavertu (JB) 21:08, 4. Courtney Martin (JB) 22:00, 5. Sara Miller (JB) 22:03, 6. Vanessa Weber (JB) 22:14, 7. Bethany Patten (Bucksport) 22:41, 8. Banessa Brunton (Sumner), 9. Mallory Hines (GSA) 22:47, 10. Maggie Jones (JB) 22:50, 11. Rachel Yorzinski (JB) 23:05, 12. Heather Brown (Sum) 23:15, 13. Caleigh Keevan (GSA) 23:32, 14. Sandra Klausmeyer (Sum) 23:52, 15. Kelsey Linscott (Sum) 23:52, 16. Ginger Penney (B) 24:21, 17. Denise Miller (JB) 24:24, 18. Sasha Breus (GSA) 24:27, 19. Mackenzie Lirakis (GSA) 24:33, 20. Ashley Johnson (B) 24:43

Sumner boys 35, John Bapst 36, Bucksport 56, Searsport no score, GSA no score

1. Ryan O’Keef (Sumner) 17:00, 2. Andrew Gagne (GSA) 17:42, 3. Wade Hopkins (Bucksport) 18:00, 4. Greg Young (Sum) 18:18, 5. David McCourt (JB) 18:32, 6. Ryan Lena (JB) 18:53, 7. Zack Whited (JB) 19:22, 8. Tom Beers (JB) 19:22, 9. David Thomas (Sum) 19:34, 10. Steve Bishop (B) 19:46, 11. Tom Cyr (B) 19:58, 12. Victor Jaques (Sum) 20:06, 13. Andrew Brunton (Sum) 20:12, 14. Mike Savoy (Sum) 20:22, 15. Andrew Willey (JB) 20:23

Correction: A shorter version of this listing ran in the State edition.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like