November 18, 2019
Sports

Skiing

HIGH SCHOOL

At Big Squaw Mountain Resort, Greenville

Slalom

Greenville girls 14, Lee Academy 28, Mattanawcook Academy 48

Sam Brazilier (LA) 1:15, Haley Roberts (G) 1:17, Darcie Larson (G) 1:21, Susan Miloczinoski (G) 1:25, Katie Narbus (G) 1:26, Riannon Nute (LA) 1:31, Sheena Stanton (G) 1:32, Jaime Willard (G) 1:36, Christine Alessi (MA) 1:36, Nicola Tomei (LA) 1:37, Brittany Harrington (LA) 1:42, Jenny McMoarn (MA) 2:08, Maggie McMoarn (MA) 2:21

Lee Academy boys 15, Greenville 29, Mattanawcook Academy 50, Piscataquis 57

Spencer Stacy (LA) 1:04, Jake Lansky (LA) 1:04, Bruce Stevens (LA) 1:06, Nathan Kulas (P) 1:08, Hans Breton (G) 1:10, Chris Ward (G) 1:11, Ty Brehaut (MA) 1:12, Rodney Folsom (G) 1:12, Andy Hamm (LA) 1:14, Scott Lavigne (G) 1:17, David Whitman (G) 1:17, Jameson French (MA) 1:20, Vic Kulas (P) 1:20, Ryan Cobb (LA) 1:21, Drew Hooke (MA) 1:26

Giant slalom

Greenville girls 15, Lee 32, Mattanawcook 37

Narbus (G) 1:42, Brazilier (LA) 1:46, Larson (G) 1:47, J. McMoarn (MA) 1:47, Roberts (G) 1:48, Miodzinoski (G) 1:51, M. McMoarn (MA) 1:52, Nute (LA) 1:58, Hannington (LA) 1:59, Willard (G) 2:00, Stanton (G) 2:02, Alessi (MA) 2:02, Tomei (LA) 2:07

Greenville boys 15, Lee 32, Mattanawcook 37

Brian Dupuis (MA) 1:26, Bruce Stevens (LA) 1:30, Stacy (LA) 1:35, N. Kulas (P) 1:36, Brandon Jones (P) 1:36, Ward (G) 1:36, Brehaut (MA) 1:37, Folsom (G) 1:38, Cobb (LA) 1:41, Lansky (G) 1:41, Whitman (G) 1:41, Sam Dill (LA) 1:43, Breton (G) 1:46, V. Kulas (P) 1:46, Kelly (MA) 1:46

At Lonesome Pine Trails, Fort Kent

Slalom

Fort Kent girls 17, Central Aroostook 19

Masse (FK) 1:42.03, Gagnon (CA) 1:45.02, Roy (FK) 1:45.20, Long (Ca) 2:07.47, Pinette (FK) 2:10.56, Lundeen (CA) 2:12.58, Garrison (CA) 2:17.74

Fort Kent boys 13, Central Aroostook 27, Caribou 58

Brandon Conover (FK) 1:19.68, Brandon Boyd (CA) 1:28.93, Jacques Ouellette (FK) 1:29.10, J.J. Pinette (FK) 1:30.05, Aaron Madore (FK) 1:30.71, Eric Larrabee (CA) 1:32.07, Jesse Jalbert (FK) 1:33.93, Robert Roy (FK) 1:37.27, J.P. Michaud (FK) 1:42.41, Josh Garrison (CA) 1:42.96, Garritt Conover (FK) 1:43.50, Ben McQuade (CA) 1:45.47, Dustin McCrum (CA) 1:48.10, Lucas Stiles (CA) 1:48.46, Gary Belyea (CA) 1:50.54

Giant slalom

Fort Kent girls 14, Central Aroostook 22

Jackie Masse (FK) 1:51.69, Danielle Pinette (FK) 1:56.62, Erin Roy (FK) 1:56.73, Chantal Gagnon (CA) 1:58.43, Brittany Lundeen (CA) 2:03.79, Loni Garrison (CA) 2:09.22, Samantha Long (CA) 2:11.70

Fort Kent boys 10, Central Aroostook 33, Caribou 56

Conover (FK) 1:38.06, Ouellette (FK) 1:39.09, Chris Chiasson (FK) 1:39.55, Michaud (FK) 1:43.92, Pinette (FK) 1:44.51, Brandon Boyd (CA) 1:44.90, Roy (FK) 1:47.82, Stiles (CA) 1:48.57, Eric Larrabee (CA) 1:49.86, Kramer Bell (CA) 1:50.18, Andrew Jalbert (FK) 1:51.02, Ian Swanberg (Car) 1:52.66, Belyea (CA) 1:52.72, Conover (FK) 1:52.94, Eric Bradstreet (CA) 1:53.03

Classic cross country

Madawaska girls 20, Fort Kent 26, Caribou 31

Kelsy Bouchard (FK) 24:11.9, Emily Lavertu (M) 24:44.2, Masse (FK) 27:27.3, Lauren Currier (Car) 28:13.2, Allison Levesque (M) 29:08.1, D. Roy (M) 30:32.6, Danielle Lavoie (M) 30:43.2, Samantha Hagelstein (Car) 31:57.8, Michelle Snell (Car) 33:13.8, Edith Meteill (Car) 42:51.0

Caribou boys 13, Madawaska 23, Fort Kent 54

Jeff Alden (Car) 19:48.7, Jack Campbell (Car) 22:14.3, Luc Roy (M), Matt Bard (Car) 22:16.0, Bryan Daigle (Mad) 23:03.8, Andy Worrick (Car) 23:05.6, Micah Berube (M) 23:19.3, Shawn Boucher (M) 23:49.3, Alex Daigle (M) 23:49.9, Joe Aman (FK) 24:24.3, Jacob Berube (Mad) 24:38.2, Brian Powers (Car) 24:52.1, Bryan Sirois (M) 24:54.1, Bryan Sirois (M) 24:54.3, Tom McDermott (M) 25:04.1, Mike Voisine (FK) 25:18.8

At Eaton Mountain, Skowhegan

Slalom

Skowhegan boys 13, Hermon 43, Winthrop 51

Tony Giroux (S) 1:06.71, Randy Roy (S) 1:14.77, Corey Hibbard (Valley) 1:17.21, Mike Snow (S) 1:19.84, Scott Walker (H) 1:23.99, Dan Sites (S) 1:24.27, Scott Newton (S) 1:24.27, Scott Newton (S) 1:27.23, Andy Roy (Winslow) 1:27.81, Jesse Altman (W) 1:31.44, Weston Altman (W) 1:32.71, Matt Pellerin (H) 1:32.95, Chad Spann (H) 1:33.67, Adam Haynes (S) 1:33.83, Brett Hiendlmayr (W) 1:35.52, Andrew Hagermeyer (H) 1:42.59

Skowhegan girls 23, Hermon 41, Winthrop 46

Kristy Hoch (Erskine Academy) 1:10.44, Kelley Sleight (Lawrence) 1:20.56, Sara Hogate (S) 1:21.32, Jill Burdet (S) 1:24.64, Emily Walker (H) 1:30.36, Natalie Bell (H) 1:34.56, Shannon Hilton (S) 1:37.24, Marcy MacDonald (Valley) 1:37.82, Jen Button (S) 1:37.84, Emily Downing (W) 1:43.49, Alison Miles (W) 2:02.56, Janet Cookson (W) 2:05.37, Erica Smith (W) 2:21.16, Carrie Poirier (S) 2:53.17

At Hermon, Saturday

Slalom

Presque Isle girls 19, Hampden Acad. 38, Camden Hills 42, MCI 53

Heidi Andrews (MCI) 1:09.63, Laura Gross (Camden Hills) 1:10.22, Sarah Belden (Presque Isle) 1:11.36, Julie Chasse (PI) 1:11.45, Sarah Gahagan (PI) 1:12.79, Emily O’Connell (Hampden Acad.) 1:15.26, Bailly Hovey (PI) 1:17.98, Jillian Campbell (HA) 1:18.27, Jenessa Tyler (CH) 1:21.61, Stephanie Holton (PI) 1:22.83, Hannah Reed (HA) 1:23.87, Erin Hewes (PI) 1:25.17, Jenny Gallant (HA) 1:25.57, Meagan Ladd (MCI) 1:27.13, Elizabeth Kimball (CH) 1:27.22

Hampden Acad. boys 14, Camden Hills 44, Presque Isle 46, MCI 69, Nokomis 72

Jacob Bowler (PI) 1:02.37, Matt Moretti (HA) 1:04.78, Sean O’Connell (HA) 1:05.01, Alex Wiken (HA) 1:07.80, Garrett Bergey (HA) 1:07.90, Ryan Vernon (PI) 1:08.70, Brannen Gee (Nokomis) 1:09.85, Nick Krakoff (CH) 1:10.33, Dave Massey (CH) 1:11.25, Terry Schofield (CH) 1:11.31, (tie) Seth Wells (MCI) and Colin Hubbard (MCI) 1:11.44, Todd Hill (CH) 1:12.62, Jaret Haiss (N) 1:13.44

At Orono, Saturday

Cross Country (5k)

Presque Isle girls 10, Camden Hills 41, Hampden Acad. 50

Laura Thomas (PI) 24:04, Chelsea Jarvis (PI) 25.03, Sarah Gahagan (PI) 25:09, Baily Hovey (PI) 26:08, Stephanie Holton (PI) 26:11, Erin Hewes (PI) 26:20, (tie) Julie Chasse (PI) and Suvi Yllasjarvi (HA) 27:06, Ashley Baxton (CH) 27:08, Sarah Beldoin (PI) 27:09, Kelly Hutchinson (CH) 27:22, Molly Gove (CH) 28:18, Miranda Szwek (Bangor) 29:15, Kelly O’Brien (HA) 29:21, Camden Ramsey (HA) 31:50

John Bapst boys 24, Presque Isle 30, Hampden Acad. 53, Camden Hills 60, Piscataquis 62

Darrien Higgins (JB) 19:39, Sean Lena (JB) 19:41, Ben Martin (PI) 20:47, Dell Orff (PCHS) 21:01, Angus Deighan (HA) 21:06, Robert Underwood (PI) 21:15, Corey Leach (CH) 21:27, Richie Cullenberg (JB) 21.43, Ryan Vernon (PI) 21:45, Matt Free (PCHS) 21:55, Matt Moretti (HA) 22:01, Zach Smith (PI) 22:14, Matt Warner (JB) 22:28, Ben Brodis (CH) 22:34, Kyle Hendricson (PI) 22:57


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like