April 04, 2020
BANGOR DAILY NEWS (BANGOR, MAINE

High school AT UNIVERSITY OF MAINE, Orono

Bangor boys 87, Foxcroft Academy 76, Brewer 74, Ellsworth 58, Hampden 51, Mount Desert Island 26, Mattanawcook Academy 17, Old Town 14

60 yard dash: T.J. True (Ban) 6.95, Soucie (Ban) 6.97, bulay (OT) 7.19, Sprague (HA) 7.21, Webster (MA) 7.22, Campbell (Fox) 7.31; 60 yard hurdles: Andy Duffey (Br) 8.70, Keep (E) 8.73, Blake (HA) 8.76, Coombs (Br) 8.89, Owens (Ban) 9.03, Jordan (MDI) 9.31; Mile: Kris Rolleston (Fox) 4:44.84, Jordan (Ban) 4:47.76, Davis (Br) 4:56.34; St. Cyr (E) 5:00.48, Benn (Br) 5:00.83, Differ (E) 5:01.02; 400 meters: Julian Campbell (Fox) 53.18 (LEAGUE RECORD), Perkins (Fox) 53.29, Webster (MA) 54.41, Luchini (E) 54.98, Duffey (Br) 54.99, Gifford (MDI) 55.63; 200 meters: Andy Duffey (Br) 24.51, Campbell (Fox) 24.55, Salinas (Br) 24.70, Fisk (Fox) 24.92, Hellum (E) 24.99, Perkins (Fox) 25.00; 800 meters: Louie Luchini (E) 2:02.04, Z. Capehart (Ban) 2:03.78, Rolleston (Fox) 2:04.66, Pile (Ban) 2:06.65, Davis (Br) 2:06.73, Maleck (E) 2:11.03; 2 mile: Louie Luchini (E) 10:01.31, Rolleston (Fox) 10:42.52, Frielino (E) 10:43.31, Z. Capehart (B) 10:49.00, Jordan (Ban) 10:51.72, Hermansen (OT) 10:54.04; Shot put: Matt Collins (Br) 48-9 1/4, McDaniel (MDI) 48-8, Heckman (E) 40-3, Briggs (Br) 40-1 1/4, Killip 39-6 3/4, Snowden (Br) 39-5; Long jump: Robbie Fisk (Fox) 18-8 1/2, Soucie (Ban) 18-3 1/4, True (Ban) 18-2 1/4, Wheeler (MDI) 17-10 1/2, Maleck (E) 17-8 3/4, Bulay (OT) 17-8 1/4; High jump: John Archer (Br) 5-8, Simpson (HA) 5-8, Thistle (Ban) 5-6, Iverson (MDI) 5-2, Vanidestine (E) 6-2, Pietras (MA) 5-0; Triple jump: Robbie Fisk (Fox) 38-4 1/4, Barker-Hoyt (Ban) 37-3, Geaghan (Br) 36-6 1/2, Bosse (HA) 36-4 1/4, Wheeler (MDI) 36-3 1/4, Bingaman (OT) 36-1 1/4; Pole vault: Matt Brann (HA) 10-6, P. Brann (HA) 10-0, Blanchette (HA) 10-0, Shorette (OT) 10-0, Huckins (Ban) 9-6, Davitt (Ban) 9-6; 880 yard relay: Bangor (Matt Soucie, Josh Hunter, Jeremy Lawrence, T.J. True), 1:42.31; Mattanawcook, 1:43.61; MDI, 1:45.51; Hampden, 1:46.27; Ellsworth, 1:46.63; Old Town, 1:46.96;

Brewer girls 123 1/3, Hampden 59, Bangor 55, Mount Desert Island 42 2/3, Old Town 42, Ellsworth 41, Foxcroft Academy 20, Mattanawcook Academy 19

60 yard dash: Molly Wiebe 7.83, Corbett (Br) 7.86, Holmes (OT) 7.89, McCabe (HA) 8.07, Lancaster (Ban) 8.11, Comer (Br) 8.15; 60 yard hurdles: Kristen Tracewski (OT) 9.77, McFarland (MDI) 9.90, Campbell (Fox) 9.91, Cherry (E) 10.07, Dawson (Ban) 10.83; Mile: Mary LeBrun (MA) 5:38.68, Jovanelli (Br) 5:40.35, McGuire (Br) 5:46.13, Luchini (E) 5:47.55, Bennett (HA) 5:48.92, Hews (Br) 5:50.92; 400 meters: Elizabeth Holmes (OT) 1:01.54 (LEAGUE RECORD), Puiia (Br) 1:01.84, Folsom (E) 1:02.99, McCabe (HA) 1:03.04, Herring (Fox) 1:06.43, Campbell (Fox) 1:06.70; 200 meters: Elizabeth Holmes (OT) 27.50, (LEAGUE RECORD) Puiia Br) 27.82, McCabe (HA) 28.38, Lancaster (Ban) 28.80, Comer (Br) 28.88, Folsom (E) 29.00; 800 meters: Rachael Bodkin-Rubino (Br) 2:26.58, Weissman (Br) 2:38.97, Ditzel (Fox) 2:41.04, Bubar (Br) 2:42.35, McGuire (Br) 2:53.26, Bennett (HA) 2:43.35; 2 mile: Rachael Bodkin-Rubino (Br) 12:14.01, LeBrun (MA) 12:27.62, Jovanelli (Br) 12:44.72, Hews (Br) 12:46.34, Luchini (E) 12:51.32, Pietras (MA) 13:02.64; Shot put: Cassie Elmore (Ban) 29-7 1/2, Dubay (HA) 28-2 3/4, Pluard (Br) 28- 3/4, Smith (Fox) 25-11, Bromley (E) 25-8 3/4, McLaughlin (OT) 24-3; Long jump: Jen Puiia (Br) 17-2 3/4 (LEAGUE RECORD), Kates-Chinoy (Ban) 15-8 1/2, Burrill (HA) 14-4 1/4, Lock (E) 13-9 3/4, Wiebe (Ban) 13-9 1/4, Bouzan-Kaloustian (Br) 13-5 1/4; High jump: Meredith Maller (MDI) 4-10, Ingram (HA) 4-8, Cherry (E) 4-6, Peterson (Br) 4-6, Swanberg (MDI) 4-6, Jones (MDI) 4-6; Triple jump: Amanda Burrill (HA) 33-4, Kates-Chinoy (Ban) 32- 1/2, Cherry (E) 31-9 3/4, Corbett (Br) 31-1 1/4, Tracewski (OT) 31-0, Libbey (Ban) 30-2 3/4; Pole vault: Alissa Jones (MDI) 9-0 (LEAGUE RECORD), Swanberg (MDI) 8-0, Fraunhofer (HA) 8-0, (tie) Ruggeri (OT) and Smith (Br) 7-6, McLaughlin (Br) 6-6; 880 yard relay: Brewer (Jen Corbett, Jodie Comer, Angela Boothby, Abby Weissman) 1:55.62; Bangor, 1:56.58; Ellsworth, 2:00.31, Hampden, 2:00.55; MDI, 2:04.32; Foxcroft Academy, 2:18.58;

Bucksport boys 129, Narraguagus 58, John Bapst 54, Sumner 48, Belfast 34, George Stevens 28, Orono 18, Hermon 16, Nokomis 15

60 yard dash: Phillip Willey (Nar) 7.08, Lynch (JB) 7.13, Kenney (JB) 7.14, Martin (B) 7.16, Gilley (Buck) 7.22, Nash (Bel) 7.33; 60 yard hurdles: Tom Clifford (Nok) 8.89, Rossi (Nar) 9.33, Marcinkus (GSA) 10.29, Trafton (JB) 10.39, Anderson (Nar) 10.81, Moses (Buck) 12.08; Mile: Brendan O’Keefe (Sum) 4:34.79, Johndrow (GSA) 4:49.45, Tietz (Sum) 4:51.21, Schallek (Bel) 5:03.08, Hatch (Buck) 5:08.48, Gladu (JB) 5:09.89; 400 meters: Kenny Morrison (Buck) 53.92, Bowden (Bel) 53.93, Hatch (Buck) 55.03, Smith (Nar) 55.13, Baroody (GSA) 56.62, Lynch (JB) 57.59; 200 meters: Kenny Morrison (Buck) 24.19 (LEAGUE RECORD), Martin (Buck) 24.61, Bowden (Bel) 25.26, Kenney (JB) 25.39, Hutchins (Buck) 25.64, Smth (Nar) 25.89; 800 meters: Brendan O’Keefe (Sum) 2:08.60, Johndrow (GSA) 2:10.50, Halteman (JB) 2:13.21, Schallek (Bel) 2:14.70, Howard (Buck) 2:21.92, Jones (Nok) 2:21.98; 2 mile: Teddy Pietz (Sum) 10:37.42, Schallek (Bel) 11:09.85, Gladu (JB) 11:17.58, Pert (GSA) 11:58.95, Redman (Bel) 12:45.10, Grindfle (Buck) 12:45.55; Shot put: Chris Marzolf (Buck) 45- 1/4, Raymond (Buck) 37-4 1/2, Grant (Nar) 36-10 1/4, Corey (Or) 36-8, Hutchins (Buck) 36-4, Berry (Bel) 35-1 3/4; Long jump: Marc Kenney (JB) 18-6, Babairz (Nar) 17-11 1/4, Morrison (Buck) 17-10 1/4, Clifford (Nok) 17-9, Allen (Nar) 17-3 3/4, Calligan (Her) 16-6 3/4; High jump: Kyle Howard (Buck) 5-6, Lynch (JB) 5-6, Johnson (Sum) 5-6, Corey (Or) 5-4, Moses (Buck) 5-4, (tie) Rossi (Nar) and Alley (Nar) 5-2; Triple jump: Matt Martin (Buck) 36-7 1/2, Willey (Nar) 35-4 1/2, Hutchinson (Her) 35-3 3/4, Howard (Buck) 34-1 3/4, Jemison (Buck) 30-10 1/4, Raymond (Buck) 30-1 3/4; Pole vault: Kevin Stecher (Or) 11-0, Moses (Buck) 10-6, Orcutt (Buck) 9-6, Poland (Her) 9-6, Valenoti (Buck) 9-6, Sawyer (Her) 9-0; 880 yard relay: Bucksport (Mike Valenoti, Chad Gilley, Bill Hatch, Ronnie Hutchins) 1:42.62; Narraguagus, 1:43.65; Sumner, 1:45.89; Hermon, 1:46.54;

Bucksport girls 95, Narraguagus 77, Orono 70, Hermon 64, George Stevens 19, Belfast 19, John Bapst 17, Nokomis 14, Sumner 12

60 yard dash: Courtney Lawsing (GSA) 8.06, Bosse (Her) 8.09, Allen (Buck) 8.10, Gordon (Buck) 8.14, Pinkham (Sum) 8.15, Jellison (Buck) 8.17; 60 yard hurdles: Casey Kelley (Nar) 9.68, Jellison (Buck) 9.77, Noble (Nok) 11.09, Taber (JB) 11.29, Day (er) 11.54, Woodward (Buck) 12.15; Mile: Sarah Taylor (Or) 5:32.25, Carter (Buck) 6:11.86, Pelletier (Buck) 6:14.66, Simpson (Nar) 6:21.47, Davis (Buck) 6:37.98, Goodspeed (Her) 6:39.37; 400 meters: Katie Simpson (Nar) 1:06.34, Carter (Buck) 1:08.50, Day (Her) 1:09.68, Hurlbert (Nok) 1:11.65, Billings (Sum) 1:11.97, Caswell (Buck) 1:13.20; 200 meters: Michelle Bosse (Her) 28.55, Tjepkema (Or) 29.14, Mishou (JB) 29.32, Simpson (Nar) 29.85, Allen (Buck) 29.92, Lawsing (GSA) 30.47; 800 meters: Sarah Taylor (Or) 2:34.29, Kneeland (Her) 2:55.05, Hall (Buck) 2:59.44, Noble (Nok) 2:59.48, Davis (Buck) 3:00.70, Krichels (JB) 3:00.70; 2 mile: Andrea Pelletier (Buck) 13:48.28, Simpson (Nar) 14:05.90, Taber (JB) 14:07.26, Gray (Her) 15:57.47, Thompson (Buck) 16:00.79; Shot put: Kate Yerxa (Or) 37-6 3/4, Smith (Or) 30-7, Kelley (Nar) 30-3, Hews (Her) 27-8, Jewett (Her) 26-9, Hurlbert (Nar) 25-9 1/4; Long jump: Caroline Tjepkema (Or) 14-2 3/4, Lawsing (GSA) 13-9 3/4, Taylor (Her) 13-9 1/4, Pinkham (Sum) 13-4, Carter (Buck) 12-9, Capetta (Her) 12-4 3/4; High jump: Maggie Mills (Bel) 4-10, Belanger (Nar) 4-10, Smith (Or) 4-6, Gordon (Buck) 4-4, Winslow (Her) 4-2, Hart (Buck) 3-10; Triple jump: Casey Kelley (Nar) 31-9 1/2, Mills (Bel) 30-9 1/2, Belanger (Nar) 30-3 1/4, Winslow (Her) 26-2 1/2, Alley (Buck) 24-8 1/2, Russell (Buck) 23-0; Pole vault: Heather Jellison (Buck) 7-6, Mason (Or) 6-0; 880 yard relay: Narraguagus (Amanda Marden, Anya Belanger, Amy Simpson, Katie Simpson) 1:59.51; Bucksport, 2:00.22; Hermon, 2:02.60; Sumner, 2:08.98

College AT HANOVER, N.H. New England Challenge Cup Preliminary Round

Massachusetts men 114, Dartmouth 98, Maine 60.50, New Hampshire 55, Boston College 34.50

55m dash: Thomas Toye (Mass) 6.47, Johnston (D) 6.48, Price (Mass) 6.51,Chisholm (NH) 6.54, Mishou (Maine) 6.63; 200m: Thomas Toye (Mass) 22.03, Price (Mass) 22.17, Mishou (Maine) 22.37, Chisholm (NH) 22.75, Black(Maine) 23.40; 400m: Neil Concepcion (Mass) 49.61, Sylvander (Mass) 49.81, Burwell (D) 50.21, Fonss (BC) 52.27, Johnson (BC) 52.34; 500m: Joe Moody (Maine) 1:04.74, Schindelar (D) 1:05.77, Kanter (D) 1:06.37, Ricard (NH) 1:06.50, Normant (BC) 1:06.82; 800m: Richard Cooper (NH) 1:56.99, Hyland (D)1:57.39, Ly (Maine) 1:57.84, Colman(D) 1:58.11, Cahill (Mass) 2:00.09; 1,000m: Kevin Horgan (NH) 2:35.03, Armitage (BC) 2:35.26, Pruett (D) 2:35.41, Beckman (D) 2:37.89, Chabot (Mass) 2:38.28; 1mile: Ryan Carrara (Mass) 4:15.87, Holland (BC) 4:19.07, McCormick (NH) 4:19.14, Shafer (BC) 4:20.78, Chalmers (D) 4:22.08; 3,000m: Janda Ricci-Munn (Mass) 8:47.87, Warden (D) 8:50.10, Regan (D) 8:51.00, Collins (Maine) 8:51.43, Sullivan(Mass) 8:55.99; 55m hurdles: Ben Baraldi (Mass) 7.70, Bomba (NH) 7.78, DeMarco (BC) 8.12, Barry (NH) 8.22, Phelan (Maine) 8.25; 1,600 relay: Massachusetts 3:18.00, Dartmouth 3:20.64, Massachusetts B 3:34.69, Maine 3:36.68; 3,200 relay: Dartmouth 7:56.47, New Hampshire 7:56, Massachusetts 8:20.06, Boston College 8:28.72, Maine 8:34.21; Distance Medley: Massachusetts 10:32.08, Maine 10:35.35, Dartmouth 10:36.82, Boston College 10:36.95, New Hampshire 11:19.10; High jump: Derek Davis (Maine) 6-6 3/4, (tie) Teamey (D) and Marin (BC) 6-4 3/4, Fortune (Mass) 6-2 3/4, Choinere (D) 6-0 3/4; Pole vault: Jaimson Whiting (NH) 15-9, Vazquez (Mass) 14-5 1/4, Johnston (D) 13-11 1/4, Kintner (Mass) 13-5 1/4, Wilde (D) 12-11 1/2; Long jump: David Hall (Maine) 21-4 3/4, Bonser (Maine) 21-0 3/4, Bensinger (D) 20-4 1/4, Greco (Mass) 20-3 1/2, LaPlumme (Mass) 20-0 1/2; Triple jump: Andre Roach (Mass)44-6 3/4, Tutt (Mass) 43-0 1/4, Jones (Maine) 42-11 3/4, Phelan (Maine) 42-10 3/4, Hall (Maine) 41-5 1/4; Shot put: Adam Nelson (D) 60-4 1/2, McGregor (D) 52-4, Morancy (Mass) 48-4 1/2, Stevens (Mass) 48-5 1/2, Blechen (D) 48-1 3/4; Weight throw: McGregor (D) 52-01, Lyons (NH) 49-10 1/2, Morancy (Mass) 48-4 1/2, Benware (NH) 46-3 1/2, McGuinn (BC) 45-7 3/4

AT BRUNSWICK

Bates men 211.5, Bowdoin 152.5, Colby 133, Southern Maine 49

Triple jump: K. Stroman (Ba) 43-5 1/2, Shapiro (Ba) 40-11, Lopes (Bo) 37-1 1/2, Colapietro (Ba) 33-8; 1,500m: P. Johnson (USM) 4:07.90, Danahy (Ba) 4:09.01, Herring (Ba) 4:10.00, Allison (Bo) 4:12.14, D’Alessio (Bo) 4:12.2, Sutton (Ba) 4:13.0; High jump: J. Snyder (Ba) 6-0, Andrei (Bo) 5-10, Shapiro (Ba) and Kahill (Bo) 5-8; 400m: E. Thomann (C) 50.15, Beers (C) 53.34, Torres (Bo) 55.87, Beeson (Ba) 56.21, Curtis (Ba) 57.06; 600m: C. Downe (Bo) 1:25.30, Emory (Ba) 1:28.14, Makela (Ba) 1:29.96, Lau (Ba) 1:43.00, 55m hurdles: T. Boucaud (C) 8.21, Cassin (Bo) 8.50, Thompson (Ba) 8.65, LeBlanc (Ba) 8.85, Zwick (Ba) 8.91; 55m: S. Schilling (Bo) 6.69, Faria (USM) 6.88, Boucaud (C) 7.05, Aykroyd (C) 7.08, Martin (C) 7.12, Shapiro (Ba) 7.14; Weight throw: L. Adams (Ba) 54-6, McEvila (Ba) 54-0, Brewster (C) 51-3 1/2, Barron (C) 46-0, Willoughby (USM) 45-0 1/2, Lang (C) 44-1; Long jump: J. Andrei (Bo) 20-2, Zwick (Ba) 20-2, Westaway (C) 19-5, Stroman (Ba) 19-4 1/2, Kahill (Bo) 18-9; 800 meters: M. Twiest (Ba) 2:02.04, Daniels (Bo) 2:02.79, Balicki (Ba) 2:07.02, Rogerson (USM) 2:07.80, Watanabe (C) 2:09.45; 1,000m: M. Peyron (Bo) 2:36.67, McGrath (Ba) 2:39.10, Levings (C) 2:40.08, Allison (Bo) 2:43.13, Luoma (C) 2:45.89; 200m: E. Thomann (C) 23.04, Schilling (B) 23.53, Beers (C) 23.95, Faria (USM) 24.19, Boucaud (C) 24.99; 1,600 relay: Colby 3:32.84, Bates 3:38.10; 5,000m: T. D’Alessio (Bo) 15:52.52, Everhart (C) 15:59.61, Cullinan (Ba) 16:00.43, Reny (USM) 16:15.3, Veilleux (USM) 16:28.4, Nadeau (Bo) 16:30.1; Pole vault: D. Kahill (Bo) 13-6, Helfat (Bo) 12-0, Crowder (Ba) 12-0, Thompson (Ba) 11-6, Bridges (C) and Spath (Ba) 10-0; 3,200 relay: Bowdoin 8:25.00, Bates 8:26.63, Southern Maine 8:36.41, Colby 8:50.67; Shot put: E. Fortin (Bo) 46-9 1/2, Barron (C) 45-2 1/2, Willoughby (USM) 44-1 1/2, McEvila (Ba) 43-2, Adams (Ba) 43-1 1/2, Kahill (Bo) 40-11 1/2

Bowdoin women 255, Colby 148, Bates 98, Connecticut College 85

Weight throw: K. Koch (Col) 44-5, Noll (Col) 42-2, Winslow (Ba) 39-6, Osborne (Ba) 38-9, McCarron (Col) 35-10, Douglas (Bo) 34-9 1/2; 5,000m: A. Beaudreau (Bo) 18:30.7, Kennedy (Col) 19:24.4, Wade (Bo) 20:02.5, Cohen (Ba) 20:17.7, McDonough (Bo) 20:39.5, Wilcox (Col) 20:55.5; High jump: D. Van Loenen (Bo) 5-4, Anderson (Col) 5-2, Smith (Bo) 4-10, Kubick (Conn) 4-8, Johnson (Bo) 4-8; 1,500m: V. Shen (Bo) 4:58.1, Phelps (Ba) 5:05.2, Burakowski (Ba) 5:20.0, Bergstresser (Conn) 5:31.8, Frazar (Col) 5:32.5; Triple jump: D. Van Loenen (Bo) 36-1 1/2, Gordon (Conn) 32-1, Kat. Larochelle (Conn) 31-9, Graham (Bo) 30-11, Kar. Larochelle (Conn) 30-9 1/2; 400m: L. Flannery (Conn) 1:03.78, LaRochelle (Col) 1:05.23, Marsh (Conn) 1:05.35, Parker (Ba) 1:06.09, Angeloni (Bo) 1:06.57, Malia (Bo) 1:07.54; 600m: E. Humphrey (Ba) 1:45.92, Valentine (Ba) 1:49.89, Pennington (Bo) 1:51.41, Osborne (Ba) 1:51.85, Berry (Col) 1:53.19, K. Alcock (Conn) 1:57.50; 55m: D. Mokaba (Bo) 7.65, Evrard (Bo) 7.91, Dorney (Bo) 7.96, Johnson (Col) 8.02, Burkle (Bo) 8.14, Rice (Bo) 8.45; 800m: J. Akus (Bo) 2:32.42, Millet (Col) 2:34.03, Burkakowski (Ba) 2:36.76, Elf (Ba) 2:37.45, Croker-Liburd (Bo) 2:41.68, 1,000m: J. Tallman 3:11.87, Gray (Bo) 3:15.96, Franke (Col) 3:17.63, Elf (Ba) 3:18.56, Phelps (Ba) 3:19.11; 800 relay: Bowdoin 1:54.82, Colby 1:57.32; 200m: D. Mokaba (Bo) 27.69, Evrarad (Bo) 28.94, Johnson (Col) 29.41, Dorney (Bo) 29.77, Rice (Bo) 30.58, Parker (Ba) 30.62; Pole vault: H. McLane (Bo) 7-0, Gagne (Col) 6-6, Millet (Col) 5-0; Shot put: K. Hoch (Col) 35-4 1/2, Douglas (Bo) 33-0 1/2, Lattes (Bo) 30-10, Osborne (Ba) 29-10 1/2, Anderson (Col) 29-8 1/2, Carey (Ba) 26-7; 55m hurdles: D. Van Loenen (Bo) 8.94, Foley (Bo) 9.36, Anderson (Col) 9.83, Giampapa (Bo) 10.06, Berry (Col) 10.70; 1,600 relay: Bowdoin 4:20.40, Colby 4:27.36, Bates 4:31.73; Long jump: M. Foley (Bo) 16-5 1/2, Anderson (Col) 15-4, Kat. Larochelle (Conn) 14-9, Johnson (Bo) 14-5, Kar. Larochelle (Conn) 14-4, Berry (Col) 14-2; 3,200 relay: Bowdoin 10:12.20, Connecticut College 10:48.09, Colby 10:52.90, Bates 10:56.34


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like