April 06, 2020
BANGOR DAILY NEWS (BANGOR, MAINE

High school

AT WALLACE POOL, Orono, Friday

Belfast boys 135, Orono 30

200 medley relay: Belfast (Ian Fein, Mo Darres, Northe Saunders, Sylvin Walton) T-2:10.40, Belfast 2:12.56, Belfast 2:13.38; 200 free: Chris Hurley (B) 2:00.15, Saunders (B) 2:04.85, Delehanty (B) 2:04.88, Hutchinson (O) 3:03.42; 200 IM: Ben Sweeney (B) 2:25.87, Darres (B) 2:31.42; 50 free: Jake Hutchins (B) 24.59, Schilmoeller (O) 25.99, Worth (B) 30.29, Walton (B) 31.48, Hutchinson (O) 33.747; Diving: Sven Meinich (O) 133.35 points, Crowe (B) 1:11.0; Schaub (B) 86.55; 100 fly: Rob Horton (B) 1:04.14, Saunders (B) 1:04.41, Crane (B) 1:05.28; 100 free: Jake Hutchins (B) 55.51, Delehanty (B) 55.54, Schilmoeller (O) 59.16, Gordon (O) 1:04.89, Meinich (O) 1:10.31; 500 free: Ben Sweeney (B) 5:30.76, Darres (B) 6:07.72, Mercer (B) 6:48.77; 200 free relay: Belfast (John Delehanty, Northe Saunders, Jake Hutchins, Ben Sweeney) 1:41.05, Orono 1:59.04, Belfast 2;01.18; 100 back: Ian Fein (B) 1:18.576, Schaub (B) 1:20.80, Motluck (B) 1:30.17; 100 breaststroke: Rob Horton (B) 1:08.83, Gordon (O) 1:18.68, Munson (B) 1:20.73, Winslow (B) 1:25.11, Pinsky (O) 1:42.06; 400 free relay: Belfast (Jake Hutchins, John Crow, Rob Horton, Sylvin Walton) 4:05.66, Belfast 4:07.59, 4:26.92

Belfast girls 126, Orono 56

200 medley relay: Belfast (Lynn Clements, Sarah Hoenig, Leah Fein, Clarissa Brundage) 2:18.75, Orono 2:25.84, Belfast 2:32.03; 200 free: Jennika Talbot (B) 2:20.49, St. Andre (B) 2:44.45, Daigle (B) 2:47.39, Crosby (O) 2:52.11, Keating (O) 3:00.16; 200 IM: Kate Kovenock (O) 2:25.48, Clements (B) 2:52.16, Fein (B) 2:45.0, Jones (B) 3:08.63; 50 free: Clarissa Brundage (B) 28.94, B. Brundage (B) 32.92, Lambert (O) 33.17, McLaughlin (O) 34.44, Leger (O) 35.98; Diving: Amanda Gammisch (O) 152.85 points, Goguen (B) 137.65, Vollmers (O) 128.95, Hallbert (B) 94.60, Jones (B) 49.15; 100 fly: Kate Kovenock (O) 1:06.77, Fein (B) 1:20.98, Leavell (B) 1:21.86, M. Jones (B) 1:26.50; 100 free: Sarah Hoenig (B) 1:06.97, Daigle (B) 1:13.63, Beecher (B) 1:16.36, Gammisch (O) 1:18.40, McLaughlin (O) 1:20.37; 500 free: Jennika Talbot (B) 6:27.82, Woodbury (B) 7:27.62, St. Andre (B) 7:36.15, Crosby (O) 7:51.46, Kirk-Lawler (O) 9:12.80; 200 free relay: Belfast (Sarah Hoenig, Bethany Barnaby, Natausha Daigle, Jennika Talbot) 2:04.92, Orono 2:05.86, Belfast 2:18.51; 100 bacJennika Talbot) 2:04.92, Orono 2:05.86, Belfast 2:18.51; 100 back: Lynn Clements (B) 1:19.71, Lambert (O) 1:34.45, J. Jones (B) 1:35.68, Bryant (O) 1:51.77; 100 breaststroke: Sarah Hoenig (B) 1:25.94, Vollmers (O) 1:26.33, Hallbert (B) 1:28.0, Beecher (B) 1:33.55, Humphries (O) 1:38.56; 400 free relay: Belfast (Bethany Barnaby, Jenny Stanley, Natausha Daigle, Clarissa Brundage) 5:01.47, Belfast 5:03.31, Orono 5:2060

AT HUSSON COLLEGE, Saturday

Bangor boys 118, South Portland 69

200 medley relay: Bangor (Dan Soucie, Tae Chung, Adam Carney, Jim Soucie) 1:46.20, Bangor 1:46.45, South Portland 1:55.50; 200 free: Mike Reid (B) 1:54.11, French (SP) 2:02.94, Gillis (B) 2:07.54, Morton (SP) 2:10.22, Barry (B) 2:13.10, Norton (SP) 2:25.49; 200 IM: Jim Soucie (B) 2:08.51, Chung (B) 2:10.39, Fox (SP) 2:12.01, Carney (B) 2:16.69, Blanchard (SP) 2:30.57, Yogel (SP) 2:47.71; 50 free: Alex Small (B) 23.87, Eberle (SP) 24.18, Currie (B) 24.36, Nguyen (B) 26.00, Silva (SP) 26.31, Fowler (SP) 26.41; Diving: Colin Silva (SP) 159.25, Fogg (B) 146.95, Kempton (SP) 139.80, Lourie (SP) 131.60; 100 fly: Jason Thomas (B) 58.99, Reid (B) 59.75, Small (B) 1:04.07, Kierstead (SP) 1:14.01, McBrady (SP) 1:14.07, Crosby 1:35.22; 100 free: Jason Thomas (B) 50.03, Eberle (PO) 53.39, Gillis (B) 56.54, Morton (SP) 58.27, Moore (B) 58.63, Strickland (SP) 1:04.15; 500 free: Dan Soucie (B) 5:23.68, Chung (B) 5:28.61, French (SP) 5:40.74, Dawson (SP) 6:02.42, Barry (B) 6:13.47, Norton (SP) 6:36.90; 200 free relay: Bangor (Jim Soucie, Mike Reid, Son Nguyen, Tae Chung) 1:37.04, Bangor 1:37.10, South Portland 1:41.52; 100 back: Dan Soucie (B) 57.56, Currie (B) 57.80, Carney (B) 1:00.86, Kierstead (SP) 1:14.17, Yogel (SP) 1:15.46, Dawson (SP) 1:16.78; 100 breaststroke: Kevin Fox (SP) 1:05.16, Nguyen (B) 1:07.18, J. Soucie (B) 1:07.69, Blanchard (SP) 1:11.15, Proctor (B) 1:13.72, McBrady (SP) 1:14.77; 400 free relay: South Portland (Eric French, R. Kierstead, Kevin Fox, E. Blanchard) 3:53.84, South Portland 4:22.86, Bangor 4:26.73

Bangor girls 119, South Portland 66

200 medley relay: Bangor (Rachael Soucie, J. McDougall, Sarah Guerette, Leah Morey) 2:08.03, Bangor 2:28.48, Bangor 2:33.27; 200 free: Kara Kill (SP) 2:13.12, Ridge (SP) 2:20.20, Krautkremer (B) 2:22.26, Whitney (B) 2:22.94, Marszalek (B) 2:30.24, Hall (SP) 2:34.21; 200 IM: Sarah Guerette (B) 2:27.36, Soucie (B) 2:29.55, Ridge (SP) 2:32.74, Blazek (SP) 2:46.16, Pipes (B) 2:52.86, Foss (SP0 3:02.53; 50 free: Leah Morey (B) 27.80, Higgins (B) 28.01, Eberle (SP) 29.15, Marszalek (B) 30.24, Rice (SP) 30.42, Newell (SP) 49.86; Diving: Kari Jenkins (B) 163.95, Hastings (B) 132.25, Corey (B) 115.35; 100 fly: Sue Rowley (SP) 1:10.08, Rubin (B) 1:12.92, Blazek (SP) 1:24.89, Tully (SP) 1:26.65, Savage (B) 1:28.82, Proctor (B) 1:37.27; 100 free: Leah Morey (B) 59.56, Haney (B) 1:06.22, Rice (SP) 1:07.90, Theeman (B) 1:10.57, Foss (SP) 1:10.60, Leach (SP) 1:10.60; 500 free: Sarah Guerette (B) 5:37.75, Kill (SP) 6:09.46, Ridge (SP) 6:14.57, Whitney (B) 6:28.27, McDougall (B) 6:34.76, Lynch (SP) 7:57.98; 200 free relay: South Portland (Sue Rowley, Jocie Eberle, Kara Kill, Amanda Ridge) 1:55.63, Bangor 1:58.39, South Portland 2:07.10; 100 back: Rachael Soucie (B) 1:07.72, Falk (B) 1:12.50, Eberle (SP) 1:14.71, Anderson (B) 1:17.31, Pederson (SP0 1:40.62, Newell (SP) 1:54.77; 100 breaststroke: J. McDougall (B) 1:23.47, Rubin (B) 1:24.73, Proctor (B) 1:27.36, Tully (SP) 1:31.04, Hall (SP) 1:32.59, Robbins (SP) 1:34.59; 400 free relay: Bangor (Rachael Soucie, Molly Higgins, Leah Morey, Sarah Guerette) 4:02.71, South Portland 4:18.64, South Portland 4:57.42

AT OLD TOWN, Saturday

Old Town girls 87, Orono 77

200 medley relay: Old Town (Katie Laverdier, Cathy Sibley, Tristan Springer, Jenny Renzo) 2:12.05, Old Town 2:15.37, Orono 2:34.40; 200 free: Sarah McLaughlin (OT) 2:16.35, Drake (OT) 2:40.45, Grab (OT) 2:46.18, Crosby (O) 2:58.55, Kirk-Lanler (O) 3:15.85; 200 IM: Tristan Springer (OT) 2:24.72, Laverdier (OT) 2:35.21, Sidell (OT) 2:37.21; 50 free: Kate Kovenock (O) 25.74, Wilcox (OT) 30.78, Ouellette (OT) 31.42, McLaughlin (O) 34.31, Weger (O) 36.06; Diving: Missy Ouellette (OT) 200.25, Gammisch (O) 180.70, Vollmers (O) 144.25, Taylor 142.40, Brown 126.80; 100 fly: Heather Wark (OT) 1:34.20; 100 free: Amanda Sidell (OT) 1:02.00, McLaughlin (OT) 1:02.67, See (O) 1:12.75, McLaughlin (O) 1:15.67, Kirk-Lanler (O) 1:26.63; 500 free: Kate Kovenock (O) 5:34.01, Crosby (O) 8:00.47; 200 free relay: Orono (Kate Kovenock, Amanda Gammisch, Sue McLaughlin, Hadley See) 2:05.54, Old Town 2:13.64, Orono 2:19.40; 100 back: Nikki Kimball (OT) 1:14.25, Leger (O) 1:45.51, Bryant (O) 1:57.48, Onsrud (O) 2:19.92; 100 breaststroke: Katie Fournier (OT) 1:25.41, Vollmers (O) 1:25.83, Gammisch (O) 1:28.57, Humphreys (O) 1:28.66; 400 free relay: Orono (Kate Kovenock, Hadley See, Amanda Gammisch, Sue McLaughlin) 4:48.26, Orono 6:13.42

Old Town boys (5-0) 139, Orono (0-4) 24

200 medley relay: Old Town (Adam Boynton, David May, Bryce Boynton, Eric Stoud) 2:02.87, Old Town 2:15.48, Old Town 2:19.42; 200 free: Zach Gasaway (OT) 1:59.21, Comeau (OT) 2:10.22, Peavey (OT) 2:12.55, McLaughlin (OT) 2:48.28; 200 IM: Bryce Boynton (OT) 2:20.75, Greenman (OT) 2:36.00, Randall (OT) 2:56.93; 50 free: Brian Schilmoeller (O) 25.81, Shirland (OT) 26.00, Wallace (OT) 28.33, Pinsky (O) 33.25, Hutchinson (O) 34.17, Tillotson (OT) 37.94; Diving: Doug Emerson (OT) 168.4, Meinich (O) 136.45, Greenman (OT) 115.70, Goslin (OT) 96.80; 100 fly: Jeremy Amar-Dolan (OT) 110.94, Wallace (OT) 1:23.36, Stoup (OT) 1:27.78; 100 free: Brian Schilmoeller (O) 57.98, Shirland (OT) 1:00.29, Leland (OT) 1:00.49, Young (OT) 1:06.07, Meinich (O) 1:09.00, Hutchinson (O) 1:20.31; 500 free: Adam Boynton (OT) 5:23.50, Goslin (OT) 6:29.72, Randall (OT) 6:57.86; 200 free relay: Old Town (Fred Peavey, Bryce Boynton, Derek Lelond, Nathan Holmes) 1:47.80, Old Town 1:54.62, Orono 2:03.21; 100 back: Zach Gasaway (OT) 58.57, Stoup (OT) 1:20.93, Treadwell (OT) 1:42.98; 100 breaststroke: Bryce Boynton (OT) 1:13.73, May (OT) 1:18.30, Falls (OT) 1:28.60, Pinsky (O) 1:42.41; 400 free relay: Old Town (Jeremy Amar-Dolan, Ben Randall, Adam Boynton, Fred Peavey) 3:58.11, Old Town 4:06.99, Old Town 4:11.23, Orono 4:46.95


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like