April 07, 2020
BANGOR DAILY NEWS (BANGOR, MAINE

High school AT BIG ROCK SKI AREA, Mars Hill

Giant Slalom

Presque Isle girls 15, Fort Kent 22

Kristin Supa (PI) 1:47.91, Laynie Charette (FK) 1:48.91, Amanda Belden (PI) 1:51.58, Jennifer Voisine (FK) 1:52.34, Jaime Madore (PI) 1:52.41, Katie Passero (PI) 1:59.96, Sarah Hartt (FK) 2:00.13, Kate Schmidt (PI) 2:01.17, Melissa Albert (FK) 2:03.06, Amy Bowler (PI) 2:03.14

Fort Kent boys 13, Presque Isle 24

Justin Pinette (FK) 1:39.92, David Roy (FK) 1:40.72, Andrew Vernon (PI) 1:41.92, Troy Babin (FK) 1:43.76, Chris Lavaway (PI) 1:45.57, Jean-Luc Theriault (FK) 1:48.90, Josh Martin (PI) 1:51.72, Jason Saucier (Fk0 1:51.84, Nick Lavway 1:53.01, Micah Desmond (PI) 1:57.15

Slalom

Presque Isle girls 17, Fort Kent 19

Kristen Supa (PI) 1:33.37, Jennifer Voisine (FK) 1:42.37, Katie Passero (PI) 1:52.56, Andrea Nadeau (FK) 1:52.68, Amy Bowler (PI) 1:53.78, Jill Caron (FK) 1:55.68, Laynie Charette (FK) 2:04.13, Amanda Belden (PI) 2:05.46, Melissa Albert (FK) 2:13.47, Sarah Hartt (FK) 2:22.96

Fort Kent 16, Presque Isle 20

David Roy (FK) 1:29.24, Chris Lavaway (PI) 1:30.62, Andrew Vernon (PI) 1:31.71, Troy Babin (FK) 1:33.65, Jean-Luc Theriault (FK) 1:36.99, Jason Saucier (FK) 1:38.48, Josh Martin (PI) 1:39.99, Ben Huff (PI) 1:46.99, Micah Desmond (PI) 1:47.64, Justin Pinette (FK) 1:58.33

Classic Cross Country

Fort Kent girls 20, Presque Isle 21, Fort Fairfield 46

Anne Thomas (PI) 24:44.17, Erika Cyr (FK) 26:31.52, Melissa Albert (FK) 27:25.87, Stacey Brooker (FF) 27:51.22, Lauren Malnichuck (PI) 28:02.54, Melissa Lizotte (FK0 28:26.68, Tianna Morrison (PI) 28:29.41, Melissa Henderson (PI) 28:34.62, Sarah Hartt (FK) 28:43.49, Katie Passero (PI) 29:29.34

Fort Kent boys 12, Presque Isle 28, Fort Fairfield 57

Frank Hopkins (FK) 19:34.53, Jason Saucier (FK) 19:53.14, Jean-Luc Theriault (FK) 21:12.69, Mike Smith (PI) 21:41.18, Lucas Desmond (PI) 21:57.46, David Roy (FK) 21:57.87, John Pinette (FK) 21:59.66, Charles Pinette (FK) 22:33.22, Shawn Berry (PI) 23:09.07, Andy Vernon (PI) 23:19.67

AT MT. JEFFERSON, LEE

Slalom

Hampden Academy girls 13, John Bapst 40, Lee 40, Hermon didn’t have full team

Top 10 finishers: Meghan Silver (HA) 1:02.08, Jessica Kremin (HA) 1:07.06, Kate Weeks (HA) 1:09.71, Elizabeth Goodine (He) 1:10.67, Alexis Fracz (JB) 1:10.89, Adria Worster (Lee) 1:11.41, Sarah Fraunhofer (HA) 1:11.51, Kana Terao (Lee) 1:13.68, Michelle LaPointe (HA) 1:17.52, Catherine Deluecchio (JB) 1:19.04

Hampden Academy boys 20, Lee 51, John Bapst 52, Hermon 67, Bangor and Dexter didn’t have full teams

Adam Craig (Dex) 58.52, Ben Ireland (Ban) 58.98, Gabriel Brooks (HA) 1:00.66, Shawn O’Connell (HA) 1:01, Justin Groshow (HA) 1:01.18, James Maller (JB) 1:02.12, Ian Brazillier (Lee) 1:02.13, David Dickey (HA) 1:04.82, Tom Cassidy (JB) 1:05.17, Mike Severance (Lee) 1:05.50

Giant slalom

Hampden Academy girls 11, John Bapst 45, Lee 49, Hermon didn’t have a full team

Silver (HA) 1:03.14, Kremin (HA) 1:07, Fraunhofer (HA) 1:07.24, Goodine (He) 1:08, Weeks (HA) 1:08.32, Worster (Lee) 1:12.97, Fracz (JB) 1:14.09, Terao (Lee) 1:14.51, LaPointe (HA) 1:14.58, Deluecchio (JB) 1:16.95

Hampden Academy boys 25, John Bapst 35, Hermon 43, Lee 64, Bangor and Dexter didn’t have full teams

Ireland (HA) 57.15, craig (Dex) 57.59, Groshow (HA) 59.00, O’Connell (HA) 59.86, Maller (JB) 1:02.95, Brooks (HA) 1:02.30, Brazillier (Lee) 1:03.50, Beau Brigham (He) 1:03.67, Tom Cassidy (JB) 1:03.73, Bob Haberline (JB) 1:05


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like